Skip to content

Polish Czech English French German Greek Japanese Russian Spanish Ukrainian

Laureatem konkursu Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej został Maciej Stasiński!

II edycja konkursu dla dziennikarzy pt. Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej dobiegła końca. Laureatem konkursu został Maciej Stasiński z „Gazety Wyborczej” za wywiad z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem.”
Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations ogłosił konkurs Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej po raz pierwszy rok temu.Celem inicjatywy było wyróżnienie najlepszych prac dziennikarskich na temat obecnej polityki narkotykowej w Polsce i na świecie.
- Zależało nam na rozwoju racjonalnej, merytorycznej, opartej na wiedzy i dowodach naukowych debaty w mediach na temat narkotyków oraz traktowaniu przez media polityki narkotykowej, jako jednego z obszarów zdrowia publicznego. – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej OSF– Nasza idea spotkała się z zainteresowaniem środowiska dziennikarskiego. Na konkurs nadesłano ponad 30 prac, z których jury wyróżniło aż 5.-
Laureaci, którymi w roku 2013 byli: Agnieszka Lichnerowicz z TOKFM, Aleksandra Pawlicka z Newsweeka, Przemysław Hirniak z Krytyki Politycznej i Dariusz Szreter z Dziennika Bałtyckiego wyjechali na międzynarodowe konferencje poświęcone polityce narkotykowej: International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) i Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa) – udział w nich był bowiem nagrodą w konkursie.
-Po sukcesie I edycji zdecydowaliśmy się na jego kontynuację. W roku 2014 nagrody to stypendia i udział w międzynarodowej konferencji Harm Reduction 2nd European Conference w Bazylei – dodaje Malinowska – Sempruch – Mamy nadzieję, że tak jak rok temu, doświadczenia wyniesione z udziału w konferencji będą przydatne i zaowocują ciekawymi dla dziennikarzy kontaktami-
Patronem konkursu od początku jego istnienia jest magazyn Press. Tegorocznym partnerem było Collegium Civitas oraz Polska Sieć Polityki Narkotykowej, która wspierała konkurs organizacyjnie i merytorycznie.
– Po zapoznaniu się ze wszystkim zgłoszeniami, widzimy, że polskie media coraz częściej śledzą i opisują dziejące się z dnia na dzień zmiany w światowej polityce narkotykowej, jak i bardzo racjonalnie podchodzą do polskiego prawa narkotykowego, widząc potrzebę zmian w Polsce. – mówi Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej- To bardzo nas cieszy i dowodzi, że takie inicjatywy są przydatne.-
W tym roku jury postanowiło nagrodzić 4 dziennikarzy:
I MIEJSCE: Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej za wywiad z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem”
http://wyborcza.pl/magazyn/1,135762,15294042,Trawka__Blahy_problem.html
II MIEJSCE: Martyna Dominiak z Krytyki Politycznej za wywiad z Annie Machon pt. „Zakazywać odrobiny zioła? Ile to wyrządziło szkód?”
http://www.narkopolityka.pl/swiat/usa/machon-zakazywac-odrobiny-ziola-ile-wyrzadzilo-szkod
III MIEJSCE Artur Domosławski z tygodnika Polityka za wywiad z Julio Calzadą pt. „Marihuana to nie jest zwykły produkt”
http://www.narkopolityka.pl/swiat/ameryka-lacinska/calzada-marihuana-nie-jest-zwykly-produkt
Dodatkowo, jury postanowiło przyznać Wyróżnienie - Rafałowi Betlejewskiemu z RDC za audycję pt. Różne strony narkotyków”
http://www.rdc.pl/publikacja/miedzy-innymi-betlejewski-rozne-strony-narkotykow
Nagrody dla dziennikarzy przyznało jury w składzie: Jacek Żakowski – Przewodniczący, oraz laureaci zeszłorocznego konkursu.


Maja Ruszpel

Sekretarz konkursu

+48 515 665 818

glqxz9283 sfy39587stf01