Skip to content

Polish Czech English French German Greek Japanese Russian Spanish Ukrainian

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi – relacja z Warszawy

Wczoraj, 26 czerwca 2016, miał miejsce czwarty już Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi. Z tej okazji, w wielu miastach na całym świecie organizacje pozarządowe organizowały różnego rodzaju akcje, happeningi i kampanie, aby okazać solidarność osobom uzależnionym oraz zwrócić uwagę społeczności lokalnej na ich problemy. Wybrano akurat tę datę,  ponieważ 26 czerwca został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Przeciwko Nadużywaniu Narkotyków oraz Nielegalnemu Przemytowi a także, dniem wsparcia dla ofiar tortur.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi, nasza ekipa Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej zorganizowała akcję edukacyjną pod kościołem Dominikanów na Warszawskim Służewiu, która była polską edycją międzynarodowej kampanii „Support don’t punish”.

Przygotowaliśmy ulotki informacyjne a także specjalny quiz z nagrodami zawierający pytania dotyczące polityki narkotykowej, praw człowieka i problematyki uzależnień. Naszym celem było promowanie racjonalnej oraz humanitarnej polityki narkotykowej, a także poszerzanie wiedzy wśród uczestników, że uzależnienie powinno być traktowane jako choroba nie zaś jako przestępstwo.

Nasza ekipa była pozytywnie zaskoczona zainteresowaniem, jakie wzbudziło stoisko – młodzież, studenci i przypadkowi przechodnie podchodzili do nas, zadawali pytania, brali udział w quizie oraz fotografowali się z banerem kampanii ,,Support don’t punish”. Okolice kościoła okazały się doskonałym miejscem na przeprowadzenie naszej akcji - w niedzielę w czasie mszy dla młodzieży i studentów. Dzięki temu, udało nam się dotrzeć z informacją do naprawdę sporej grupy odbiorców i rozdać dużo materiałów informacyjnych.

Na podstawie pozytywnych reakcji  rozmówców jesteśmy przekonani o tym, że w przyszłości warto jeszcze zorganizować podobną akcję.

Relację przygotowała Katarzyna Łozińska

Nasz Team Ksia Łozińska i Janek Szymański

glqxz9283 sfy39587stf01