Skip to content

Polish Czech English French German Greek Japanese Russian Spanish Ukrainian

PORADNIA CZY OŚRODEK?

Przed podjęciem terapii uzależnień wiele osób staje wobec pytania co będzie dla nich lepsze, skuteczniejsze, korzystniejsze - poradnia czy ośrodek? Przygotowywanie do życia w hermetycznych warunkach, choćby najlepszych ośrodków długoterminowych obarczone jest niebezpieczeństwem, które amerykanie nazywają „pułapką drzwi obrotowych”.
Powrót do naturalnego środowiska, choćby po dwóch latach świetnego funkcjonowania w cieplarnianych warunkach, w większości przypadków kończy się powrotem do znanych i lubianych zachowań z przeszłości. W interesie pacjentów należy dostosować model pomagania osobom mającym problemy wynikające z faktu przyjmowania środków odurzających do aktualnych ich oczekiwań. Osoby mające problemy ze środkami psychoaktywnymi innymi niż alkohol, czy leki można z powodzeniem leczyć w systemie ambulatoryjnym, jak to się dzieje przy leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Więcej w załączonym dokumencie. Autor: Robert Rutkowski

 

Robert Rutkowski – pedagog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, edukator profilaktyki uzależnień, przewodniczący Mazowieckiego Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych, założyciel Grupy Medycznej Vertimed.

glqxz9283 sfy39587stf01