Szkolenia dla policjantów

50 polskich policjantów z wydziałów prewencji oraz ds. zwalczania przestępczości narkotykowej weźmie udział w szkoleniu poświęconemu prawu narkotykowemu, które poprowadzą policjanci a zarazem wybitni międzynarodowi specjaliści prawa narkotykowego: James Pugel i Aleksander Zeliczenko.
Policjanci – wraz zaproszonymi gośćmi – zastanowią się wspólnie nad pytaniem: Czy jest alternatywa wobec karania osób uzależnionych i okazjonalnych użytkowników?
Spotkanie zorganizowały wspólnie Polska Sieć Polityki Narkotykowej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jego celem jest zainspirowanie policji do wdrażania dobrych praktyk oraz wprowadzenia szeroko stosowanej profilaktyki i redukcji szkód.

– W Polsce nadal dominuje myślenie, że każdą osobę używającą narkotyków trzeba złapać, zamknąć, a potem należycie ukarać. – tłumaczy Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej – Tymczasem, świat odchodzi od takiego myślenia. Jest wiele możliwości postępowania, wśród nich znajdują się działania z szeroko pojętej redukcji szkód: rozbudowana prewencja i alternatywy wobec kar, a także przekazywanie informacji na temat programów pomocowych, terapeutycznych oraz edukowanie – podkreśla Sieniawska.

Podczas spotkania James Pugel, szef Policji w Seattle oraz Aleksandr Zeliczenko, były policjant z Kirgistanu podzielą się swoimi praktykami na polu prawa narkotykowego. Obaj mają ogromne doświadczenie w działaniu w obszarze jego egzekwowania i stosowania: Zeliczenko dziś dyrektor Centrum Polityki Narkotykowej Centralnej Azji, ma ponad 30 lat doświadczenia, jako oficer policji państwowej w Kirgistanie na poziomie operacyjnym oraz nadzorczym, a także dowódczym; Pugel pracował z wieloma grupami wprowadzając ulepszone metody pracy z dilerami, narkomanami i prostytutkami, które pozwoliły im uniknąć więzienia oferując w zamian leczenie oraz mieszkanie. Obaj goście opowiadają się za wprowadzeniem do pracy policji polityki redukcji szkód, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i polepszenia zdrowia publicznego.

– To, co może być inspirujące dla polskiej policji, to fakt, że filozofia towarzysząca wdrażaniu i realizowaniu polityki narkotykowej wobec okazjonalnych użytkowników czy osób uzależnionych w obu tych krajach jest dużo bardziej humanitarna niż w Polsce – mówi Agnieszka Sieniawska. – O paradoksie, dzieje się tak, pomimo faktu, że w Seattle marihuana jest legalna, a Kirgistan leży na szlaku nielegalnego handlu heroiną.

Szkolenie będzie podzielone za trzy części. W pierwszej, goście opowiedzą o swoich doświadczeniach, które zdobyli na gruncie własnych krajów. W drugiej, praktycznej części szkolenia, przeprowadzą warsztaty z policją, których celem będzie zapoznanie się z tym, jakie problemy mają polscy policjanci oraz próba zdefiniowania, w jaki sposób polska policja może stosować redukcją szkód w swojej pracy i respektować prawa człowieka wobec osób uzależnionych.
By pomóc w skonkretyzowaniu zasad, jakimi mogą się kierować, dr Piotr Kładoczny, prawnik, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w trzeciej części spotkania przedstawi wytyczne dla organów egzekwujących prawo w obszarze stosowania nowych przepisów prawa narkotykowego w Polsce.
Zapis szkolenia opublikujemy także na stronie www.politykanarkotykowa.pl

Spotkanie odbędzie 14 stycznia w Warszawie, w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i jest spotkaniem zamkniętym. Dzień wcześniej obaj policjanci spotkają się z publicznością podczas debaty POLICJANCI I NARKOTYKI – ZŁE I DOBRE PRAKTYKI; barStudio, PKIN, g. 18:00