W piątek w Warszawie odbyło się rozdanie nagród konkursu dla dziennikarzy “Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej”.

Laureatami konkursu zostali Aleksandra Pawlicka z Newsweeka za wywiad “Dajcie Korze spokój” oraz Dariusz Szreter z “Dziennika Bałtyckiego” za wywiad “Nie siejmy paniki wokół trawy”. Otrzymali oni dyplomy oraz stypendia wraz z możliwością uczestnictwa w dwóch najważniejszych międzynarodowych konferencjach poświęconych polityce narkotykowej w Wilnie i w Denver.

Galę, która odbyła się w kameralnym Cafe Iluzja przy kinie Iluzjon, poprowadzili Jacek Żakowski oraz Kasia Malinowska-Sepruch.
– Zależy mi na tym, by rozwijać debatę publiczną poświęconą polityce narkotykowej -mówiła podczas powitania Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej, a zarazem organizatorka i pomysłodawczyni konkursu. Zależy mi na tym by media traktowały politykę narkotykową, jako jeden z obszarów zdrowia publicznego, nie ulegały populistycznym hasłom . Międzynarodowa dyskusja o potrzebie niezbędnych zmian w polityce narkotykowej jest obecnie bardzo prężna.  Chciałabym, aby zainspirowała także nas, tu w Polsce do dalszych przemyśleń.
Rozdanie nagród odbywało się dzień po zakończeniu Harm Reduction Interantional Conference w Wilnie, w której uczestniczyli poza Dariuszem Szreterem, także dwaj dodatkowo wyróżnieni w konkursie laureaci: Agnieszka Lichnerowicz z TOKFM, Przemek Hirniak z Krytyki Politycznej. Zarówno Dariusz Szreter jak i Przemek Hirniak podzielili się publicznie wrażeniami z wyjazdu – podkreślali wagę tego rodzaju spotkań, ich inspirującą rolę dla ich pracy dziennikarskiej oraz możliwości jakie przed nimi otwierają (takim m.in.: była możliwość przeprowadzenia wywiadu z Prezydentem Kwaśniewskim http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/920905,aleksander-kwasniewski-o-narkotykach-restrykcyjna-polityka,id,t.html?cookie=1)
Wśród zgromadzonych gości na gali pojawili się m.in.: Marek Balicki, Danuta Przywara – Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Agnieszka Sieniawska – przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.
Konkurs “Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej” będzie odbywał się cyklicznie. Następna edycja planowana jest na wiosnę 2013 roku – Patronem konkursu był magazyn Press.

 LAUREACI KONKURSU:
·  I miejsce przyznane Aleksandrze Pawlickiej za wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim i Korą „Dajcie Korze spokój” to udział w International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) oraz stypendium w wysokości 2000 zł

· II miejsce przyznane Dariuszowi Szreterowi za wywiad z Tomkiem Lipińskim z zespołu Tilt „Nie siejmy paniki wokół trawy” to udział w Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa) oraz stypendium w wysokości 1200 zł

Ponadto wyróżnienia otrzymali:
· Agnieszka Lichnerowicz – TOKFM za wywiad z Eduardo Vergarą”My nie przegrywamy wojny z narkotykami. My ją przegraliśmy”
· Bogdan Wróblewski – Gazeta Wyborcza za reportaż “Warszawka na trawce”
· Przemek Hirniak – Krytyka Polityczna za wywiad z Ruth Dreifuss „Pierwszy krok do dobrej prewencji to dekryminalizacja”

LINKI DO NAGRODZONYCH TEKSTÓW:
http://spoleczenstwo.newsweek.pl/aleksander-kwasniewski—dajcie-korze-spokoj-,95615,1,1.html
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/761845,nie-siejmy-paniki-wokol-trawy-rozmowa-z-tomaszem-lipinskim,id,t.html
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,13530143,_My_nie_przegrywamy_wojny_z_narkotykami__My_ja_przegralismy_.html
http://www.narkopolityka.pl/opinie/392-dreifuss-pierwszy-krok-do-dobrej-to-dekryminalizacja.html
http://wyborcza.pl/1,75478,13012355,Warszawka_na_trawce.html

 

REFLEKSJE laureatów konkursu: https://www.politykanarkotykowa.pl/artykul/o-konkursie-dla-dziennikarzy-poka-ludzk-twarz-polityki-narkotykowej-refleksje

 

Aleksandra PawlickaAleksandra Pawlicka

Dariusz Szreter.jpg

Dariusz Szreter

Przemek Hirniak.jpg

Przemek Hirniak

Kasia Malinowska-Sempruch składa gratulacje laureatce.

Bogdan Wróblewski i Kasia Malinowska Sempruch

Magdalena Dabkowska, Danuta Przywara, Marek Balicki.jpg

od lewej:  M.Dąbkowska, D.Przywara, M.Balicki, J.Szreter

Katarzyna Malinowska-Sempruch Kasia Malinowska-Sempruch

Kasia_Malinowska_Sempruch_i_Jacek_Zakowski.jpg

Kasia Malinowska-Sempruch, Jacek Żakowski

M.Balicki, J.Szreter, D.Szreter, A. Pawlicka

Zdjęcia M.Ruszpel