Wyniki konkursu dla dziennikarzy – POKAŻ LUDZKĄ TWARZ POLITYKI NARKOTYKOWEJ

WYNIKI KONKURSU DLA DZIENNIKARZY „POKAŻ LUDZKĄ TWARZ POLITYKI NARKOTYKOWEJ”

Aleksandra Pawlicka z tygodnika Newsweek oraz Dariusz Szreter z Dziennika Bałtyckiego laureatami konkursu dla dziennikarzy pt. Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej! Ponadto nagrodzeni zostali wyróżnieniami: Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOKFM, Przemysław Hirniak z Krytyki Politycznej oraz Bogdan Wróblewski z Gazety Wyborczej.
Na konkurs napłynęło 24 prace. Zgłoszenia przysłali zarówno dziennikarze pracujący  w redakcjach ogólnopolskich jak i lokalnych – w prasie (także w serwisach internetowych), radiu lub telewizji. Jury konkursu, w którym zasiedli Renata Kim, Hanna Lis, Kasia Malinowska-Sempruch, Zbigniew Łuczyński, Bartosz Węglarczyk i Jacek Żakowski  przyznało jednogłośnie 5 nagród:
·    I miejsce przyznane Aleksandrze Pawlickiej za wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim i Korą „Dajcie Korze spokój” to udział w International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) oraz stypendium w wysokości 2000 zł
·    II miejsce przyznane Dariuszowi Szreterowi za wywiad z Tomkiem Lipińskim z zespołu Tilt „Nie siejmy paniki wokół trawy” to udział w Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa) oraz stypendium w wysokości 1200 zł  

Ponadto wyróżnienia otrzymali:
·    Agnieszka Lichnerowicz – TOKFM za wywiad z Eduardo Vergarą”My nie przegrywamy wojny z narkotykami. My ją przegraliśmy”
·    Bogdan Wróblewski – Gazeta Wyborcza za reportaż “Warszawka na trawce”
·    Przemek Hirniak – Krytyka Polityczna za wywiad z Ruth Dreifuss „Pierwszy krok do dobrej prewencji to dekryminalizacja”

Oficjalne rozdanie nagród nastąpi 14 czerwca o godzinie 12:00 w kawiarni Iluzja przy ul. Narbutta 50A w Warszawie.
Następna edycja konkursu planowana jest na rok 2014. Jego celem jest rozwój racjonalnej, merytorycznej, opartej na wiedzy i dowodach naukowych debaty w mediach na temat narkotyków. -Zależy mi na odpolitycznieniu tematu. – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej, a zarazem organizatorka i pomysłodawczyni- Traktowaniu przez media polityki narkotykowej, jako jednego z obszarów zdrowia publicznego, nieuleganiu populistycznym hasłom oraz odejściu od traktowania użytkowników narkotyków, jako łatwego wroga publicznego. Międzynarodowa dyskusja o potrzebie niezbędnych zmian w polityce narkotykowej jest obecnie bardzo prężna.  Chciałabym, aby zainspirowała też nas do dalszych przemyśleń i debaty-.  Patronem konkursu był magazyn Press. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

A oto lista ngrodzonych tekstów:

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/aleksander-kwasniewski—dajcie-korze-spokoj-,95615,1,1.html

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/761845,nie-siejmy-paniki-wokol-trawy-rozmowa-z-tomaszem-lipinskim,id,t.html

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,13530143,_My_nie_przegrywamy_wojny_z_narkotykami__My_ja_przegralismy_.html

http://www.narkopolityka.pl/opinie/392-dreifuss-pierwszy-krok-do-dobrej-to-dekryminalizacja.html

http://wyborcza.pl/1,75478,13012355,Warszawka_na_trawce.html

Maja Ruszpel
Sekretarz konkursu
Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej
+48 515 665 815