Rada Programowa Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej – kolejny członek.

Przedstawiamy dzisiaj kolejnego członka Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Marek Balicki – lekarz psychiatra, obecnie jest Kierownikiem Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Polski polityk, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, poseł na Sejm I, II i VI kadencji, senator V kadencji.Od lat zaangażowany w reformy na polu polskiej polityki narkotykowej. Zwolennik nie karania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na tzw. własny użytek (wraz z tabelą wartości granicznych) i legalizacji stosowania marihuany do celów medycznych.

Propozycję depenalizacji zakładał już w 2005 projekt Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany właśnie w okresie pełnienia przez niego funkcji Ministra Zdrowia. Następnie, w roku 2011 Balicki chciał usunąć marihuanę z listy niedozwolonych w medycynie środków – jako poseł przedstawił taką poprawkę podczas prac nad nowelizacją Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Marek Balicki o polskiej polityce narkotykowej:

Zakaz stosowania marihuany w celach leczniczych Polsce jest niezgodny z Konstytucją. Jeśli są przesłanki do tego, żeby jakąś substancję czy produkt pochodzenia roślinnego stosować do celów leczniczych, to państwo nie ma uprawnień do wprowadzania zakazu. Może jedynie wprowadzać jakieś ograniczenia, jak to zresztą dzieje się w przypadku leków.

W Polsce trzeba także zdepenalizować konsumpcję i posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek, zarówno tzw. miękkich jak i twardych. Należy też rozszerzyć programy terapeutyczne oparte na zasadzie redukcji szkód społecznych.