PRZERWIJ MILCZENIE! POROZMAWIAJMY O NARKOTYKACH

Profesor Monika Płatek, profesor Wiktor Osiatyński, wybitny terapeuta uzależnień Bohdan Woronowicz, muzyk Michał Wiśniewski i piosenkarka Natalia Przybysz, dziennikarz Jacek Żakowski, Kazimiera Szczuka, a także aktorzy jak Redbad Klynstra to tylko kilka ze znanych osób, które zaangażowały się w kampanię „Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach”.

Kampania ruszyła 26 czerwca, kiedy na całym świecie świętowane są obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi. Tego dnia w Warszawie pojawiły się spoty i plakaty w metrze i autobusach.

Akcja ta jest częścią działań realizowanych na całym świecie.

Podobne wydarzenia odbywają się bowiem w Londynie, Paryżu, Warszawie, Mexico City, Katmandu, Rzymie, Phnom Penh, Tbilisi, Kuala Lumpur, Moskwie i ponad 70 innych miastach.

W dniu 26 czerwca organizacje pozarządowe przypomną jak nadal w wielu krajach świata prawo narkotykowe narusza prawa człowieka.

Natalia PrzybyszW Polsce w tym roku PSPN zorganizowała kampanię społeczną ukierunkowaną na zmianę prawa narkotykowego. Okryty niechlubną sławą art. 62 polskiej ustawy narkotykowej penalizuje posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Przepis ten nie był wymierzony w użytkowników, mimo to od 2000 r. z powodu podejrzenia o posiadanie zakazanych prawem substancji zatrzymywanych jest ok. 30 tysięcy osób rocznieprof. Monika Płatek

Z raportu EMCDDA 2008 r. wynika, że liczba wykrytych przestępstw posiadania narkotyków wzrosła z 1 896 przypadków przed zaostrzeniem przepisów (dane z 1999r.) do 31 260 przypadków w 2007 r., tj. o 1648%! W większości są to młode osoby bądź uzależnieni niemający nic wspólnego z poważną przestępczością narkotykową.

Częścią akcji jest także udział znanych osób, które nawołują do racjonalnej debaty o narkotykach w Polsce – aktorzy, naukowcy, muzycy w ramach solidarności z ofiarami prawa narkotykowego, fotografują się wraz z grafiką akcji PRZERWIJ MILCZENIE. POROZMAWIAJMY O NARKOTYKACH, przedstawiającą ręce rozrywające kajdany – symboliczne nawiązanie do przerwania tabu.prof. Wiktor Osiatyński

Każdy, kto jest zainteresowany, może wziąć udział w akcji, poprzez ściągnięcie poniższego zdjęcia z hasłem i umieszczenie swojej fotografii ze zdjęciem na kanale FB. Prosimy także o przesyłanie zdjęć na adres biuro@politykanarkotykowa.com