Polska jako Miss HIV – Fragment książki

 

czytaj więcej

Książka Kto w Polsce ma HIV? Jakuba Janiszewskiego dotyka kluczowego problemu – uprzedzeń wobec osób żyjących z HIV/AIDS. Autor zastanawia się dlaczego, przy postępujących osiągnięciach medycyny, życie samych chorych toczy się w ukryciu, na marginesie społeczności zdrowych. Zdrowi przedstawiciele społeczeństwa zdają się nie zauważać „realności” choroby. Autor analizuje stan zdrowia publicznego w Polsce, szczególnie w kontekście epidemiologicznym, pyta, jak funkcjonują instytucje, organizacje pozarządowe w aktualnych warunkach prawno-finansowych oraz jaką strategię prewencji najlepiej przyjąć w przyszłości.

Książka Jakuba Janiszewskiego jest próbą interpretacji tego sennego marzenia. Bo to nie jest zwykły sen. To sen kogoś, kto łamie prawa reprodukcyjne, lekceważy mniejszości seksualne, ściga użytkowników narkotyków, nie prowadzi sensownej edukacji seksualnej, zapomniał o działaniach prewencyjnych, ma słaby trzeci sektor i mało przyjazną służbę zdrowia. A jednak śpi, jakby problem nie był jego. A jeśli nie jego – to czyj? Kto w Polsce ma HIV?

Jakub Janiszewski – (1977) felietonista, reportażysta i dziennikarz radiowy. Był krytykiem teatralnym w Życiu Warszawy oraz redaktorem prowadzącym dział teatralny w Informatorze Kulturalnym Stolicy. Współpracował m.in. z Polskim Radiem, miesięcznikami Machina i Max. Publikował w Teatrze i Scenie. Od 2004 prowadzi audycje radia TOK FM. Jest jednym z autorów satyrycznej audycji Blog FM, następnie Nisza, jak też Komentarze Radia TOK FM. Od października 2012 prowadzi w dni powszednie audycję Połączenie. Jest również reportażystą Gazety Wyborczej. Jednym z jego głośniejszych tekstów jest Kręciła mnie taka moc w nim – reportaż o czterech kobietach zakażonych wirusem HIV przez Simona Mola.

Janiszewski w przystępnej formie reportażu odkrywa te nieznane obszary stanu zdrowia polskiego społeczeństwa, poszukuje przyczyn uprzedzeń żywionych wobec “nierealnych” zakażonych, czy poszukuje błędów popełnionych przez instytucje odpowiedzialne za polskie regulacje prawne prowadzące m.in. do niskiej liczby wykonywanych testów czy tez niemalze zupelnego braku prewencji. “Kto w Polsce ma HIV?” ma szansę przyczynić się do wzrostu świadomości Polaków i tym samym stać się jednym z narzędzi zapobiegania niewidocznej, ale realnej epidemii. – Kasia Malinowska-Sempruch

Wydawnictwo Krytyki Politycznej