Panorama Lubelska – relacja z Konferencji PSPN w Lublinie

Zjawiska narkomanii nie da się zlikwidować z dnia na dzień, ale konieczna jest profilaktyka i przeciwdziałanie skutkom uzależnienia — to stanowisko ekspertów oraz jedno z głównych założeń programu walki z tym zjawiskiem. O jego skuteczności i najnowszych sposobach przeciwdziałania narkomanii rozmawiano podczas konferencji na temat Strategii Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

Wśród młodzieży szkolnej w województwie lubelskim kilkanaście procent miało do czynienia z narkotykami. W innych regionach problem bywa większy. 
Zobacz relację

Zdecydowana większość gmin w regionie ma opracowane strategie przeciwdziałania narkomanii. Skuteczny system walki z narkomanią składa się z działań profilaktycznych realizowanych przez policję, z edukacji i redukcji szkód. Z tym ostatnim jest najgorzej.

Problemem jest też dostęp do leczenia substytucyjnego. Programy są dostępne przede wszystkim w dużych miastach, dlatego wielu uzależnionych np. od opioidów ma problem ze wsparciem.

Konferencja jest okazją do poznania najnowszych zaleceń, które powinny zawierać lokalne programy przeciwdziałania narkomanii.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia relacji z Konferencji w Lublinie, która ukazała się w głównym wydaniu programu informacyjnego „Panorama Lubelska” https://lublin.tvp.pl/37534787/jak-przeciwdzialac-narkomanii-dyskusja-ekspertow