Polska Sieć Polityki Narkotykowej we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychodelicznym realizuje projekt partyworkingowy „Bezpieczna przestrzeń”. Pracujemy na warszawskich imprezach i ogólnopolskich festiwalach, gdzie prowadzimy działania z zakresu profilaktyki, edukacji i redukcji szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Zapewniamy również niezbędne wsparcie osobom, które przeżywają trudne doświadczenia pod wpływem psychodelików (tzw. psyhelp).

Na naszych stoiskach można skorzystać z materiałów edukacyjno-informacyjnych dotyczących substancji psychoaktywnych, prawa i polityki narkotykowej, bezpiecznego seksu czy profilaktyki HIV/AIDS. Prowadzimy działania z zakresu profilaktyki selektywnej i edukacji na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych. Jeśli ktoś używa lub planuje użyć i nie chce zmienić swojej decyzji, edukujemy o możliwie najmniej szkodliwych sposobach przyjmowania substancji. Rozdajemy także materiały przyczyniające się do redukowania potencjalnych szkód, takie jak prezerwatywy, gaziki odkażające, sól fizjologiczną, zatyczki do uszu, testy kolorymetryczne czy filtry węglowe. W prowadzonych przez nas stoiskach można także dostać wodę z elektrolitami, gumę do żucia, czekoladę i owoce.

W przypadku gdy ktoś chciałby przestać używać substancji lub czuje, że może mieć z tym problem, informujemy o miejscach i programach, gdzie może uzyskać niezbędną pomoc. Podczas większych wydarzeń jest również z nami psycholog, psychoterapeuta czy specjalista terapii uzależnień. Natomiast w momencie, gdy doświadczenie osoby po użyciu substancji (w tym także substancji psychodelicznych) staje się trudne, zapewniamy jej podstawowe wsparcie na miejscu. Wszystkie działania realizujemy w oparciu o strategie z zakresu redukcji szkód, czyli najbardziej skuteczną formę ograniczenia występowania szkód zdrowotnych u osób okazjonalnie zażywających substancje psychoaktywne. Oferujemy wsparcie wykwalifikowanych partyworkerek_ów w sytuacjach problematycznych oraz kompletną i aktualną wiedzę na temat bezpieczeństwa związanego z zażywaniem narkotyków. Nasze działania są zgodne ze Strategią Antynarkotykową UE 2021-2025 oraz rekomendowane przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkomanii i Narkotyków (EMCDDA) i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN).

Projekt „Bezpieczna przestrzeń” jest współfinansowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w ramach Narodowego Programu Zdrowia.