Portugalia – 10 lat dekryminalizacji narkotyków

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazał się raport autorstwa Artura Domosławskiego – reportażysty i dziennikarza tygodnika „Polityka” – zatytułowany “Drug Policy in Portugal: The Benefits of Decriminalizing Drug Use”.

Jest to już drugie wydawnictwo z serii STUDIA NAD POLITYKĄ NARKOTYKOWĄ, opisujące pozytywne przykłady reformy polityki narkotykowej w różnych częściach świata (pierwszym była publikacja „Ze szczytów gór. Czego możemy się nauczyć ze zmiany szwajcarskiej polityki narkotykowej?”).
Raport szczegółowo przedstawia idee, wartości i kontekst całego procesu przeniesienia problemu używania i posiadania narkotyków na własny użytek z sektora odpowiedzialności karnej do sektora zdrowia publicznego. Autor wnikliwie analizuje zmiany jakie zaszły w Portugalii w dziesięć lat od dekryminalizacji posiadania i używania wszelkich narkotyków. Pokazuje, że w połączeniu z działaniami zaradczymi mającymi oparcie w dowodach naukowych dekryminalizacja sprzyja redukcji konsumpcji narkotyków i liczby osób uzależnionych, ograniczeniu przestępczości, a także wpływa na zmniejszenie liczby zakażeń HIV.
Raport Artura Domosławskiego dostępny jest pod adresem:
http://www.soros.org/initiatives/drugpolicy/articles_publications/publications/drug-policy-in-portugal-20110829
Zachęcamy również do zapoznania się z wpisem na blogu Kasi Malinowskiej- Sempruch, dyrektor Global Drug Policy program:
http://blog.soros.org/2011/08/portugal-drug-decriminalization-works/
Poprzedni raport, dotyczący polityki narkotykowej w Szwajcarii, dostępny jest pod adresem:
http://www.soros.org/initiatives/drugpolicy/articles_publications/publications/csete-mountaintops-20101021/from-the-mountaintops-polish-20110524.pdf