14 listopada odbyła się kolejna odsłona projektu Movies&Medicine, prowadzonego przez EMSA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny).

14 listopada odbyła się kolejna odsłona projektu Movies&Medicine, prowadzonego przez EMSA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny). Filmem, który był wyświetlany tym razem, było “Requiem dla snu”.
Po zakończeniu seansu rozpoczęła się dyskusji ze studentami, której gościem specjalnym była Marta Gaszyńska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Stowarzyszenia JUMP’93.
Opowiedziała historię swojego uzależnienia od heroiny, wielokrotnym podejmowaniu bezskutecznych prób wyjścia z nałogu, problemach w rodzinie, śmierci przyjaciół i znajomych ale również o podjęciu ostatecznej decyzji o leczeniu i osiągnięciu tego celu.
W trakcie rozmowy studenci zadawali pytania dotyczące przebiegu uzależnienia od heroiny, od jego początków, czyli pierwszych eksperymentów i prób, do konieczności codziennego przyjmowania i głębokiego uzależnienia. Studentów ciekawiło jakie czynniki wpływają na to, że osoba uzależniona podejmuje decyzję o leczeniu, w jaki sposób przebiega terapia substytucyjna, co daje motywację do utrzymania abstynencji, podjęcia pracy czy nauki. Rozmawialiśmy również o objawach odstawiennych czyli o tym, jak wygląda „głód” narkotykowy, jak go przetrwać, jak wygląda odtrucie.