Uczestnictwo członka PSPN w szkoleniu zorganizowanym przez HCLU

Nasz kolega, członek PSPN, Maciek Eichelberger uczestniczył w
pięciodniowym szkoleniu dot.  video advocacy, zorganizowanym przez
zaprzyjaźnioną z nami węgierską organizację HCLU, w Budapeszcie.

Fotorelacja ze szkolenia:
http://www.flickr.com/photos/77614598@N02/sets/72157629954735730/

 

Relacja z Video Advocacy Training HCLU 21-26. 05. 2012
Uczestnik: Maciej Eichelberger
Organizacja: PSPN (Polska Sieć Polityki Narkotykowej)

Dzień 1.
Przestrzeń. Cały trening odbył się w Europen Youth Center blisko centrum Budapesztu w części Buda. Miejsce to zaprojektowano z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków dla międzykulturowych spotkań młodzieży z całego świata. Biblioteki, sale konferencyjne, sale spotkań, stołówka, sale informatyczne, ogrody  –  te o wysokim standardzie przestrzenie wychodziły na przeciw naszej edukacji, integracji oraz rozrywce. Dodatkowo pokoje sypialne również zapewniały komfort niezbędny dla regeneracji w czasie intensywnego treningu. Samopoczucie podnosiły również zacne posiłki serwowane w trzech wariantach: mięsnym, wegetariańskim oraz wegańskim.
Integracja. W treningu wzięło udział 15 osób co stanowiło znakomitą ilość dla odbycia się sprawnych działań edukacyjno-filmowych i szybkiej integracji grupy. Uczestnikami byli głównie mieszkańcy wschodniej i południowej Europy. Najwięcej było osób z Rosji, Gruzji i Ukrainy. Pozostałe, pojedyncze już osoby przyjechały z Kirgizji, Bułgarii, Serbii i Polski. Wszyscy uczestnicy pracowali w swoich krajowych organizacjach, które zajmują się polityką narkotykową oraz prawami człowieka.
Prowadzący: Naszym głównym prowadzącym był Istvan Gabor, który zajmuje się w HCLU wszystkim co jest związane z vide advocacy. Ostatniego dnia mieliśmy również prezentację Petera Sarosi oraz dyskusję z szefem HCLU …. O organizatorach można powiedzieć tylko jedno: są to profesjonaliści w swej dziedzinie a przy tym świetni edukatorzy oraz bardzo serdeczni ludzie.
Zajęcia. Zaraz po krótkim przedstawieniu się każdego z uczestników przeszliśmy do pierwszego tematu. Tego dnia Istvan zapoznał nas z wiedzą teoretyczną dotyczącą video advocacy. Przeszliśmy w dyskusji cały proces związany z tworzeniem tej formy filmowej. A więc: określenie celów, spisanie planu/scenariusza, ułożenie opowieści filmowej, budżet i dofinansowanie, silne i słabe punkty video advocacy, prawa autorskie, pozwolenia, dystrybucja. Większość tych zajęć stanowił wykład prowadzącego, który posiłkował się prezentacją Power point oraz wyświetlaniem krótkich video advocacy swojej organizacji.

Dzień 2
Tego dnia zajęliśmy się prezentami, które dostały nasze organizacje od HCLU. Bardzo dokładnie poznawaliśmy funkcje kamery Sony HD, uczyliśmy się posługiwania statywem oraz nagrywania prawidłowego dźwięku. Zostały przedstawione nam podstawy przeprowadzania wywiadu od ustawienia kamery do sposobu zadawania pytań. Po zajęciach mogliśmy już swobodnie przetestować kamery i  wyruszyć wykonać główne zadanie praktyczne podczas treningu czyli nakręcić wywiad ze wskazaną przez organizatorów osobą oraz przebitki niezbędne dla właściwej dynamiki filmu. Aby sprawnie zrealizować wywiady zostaliśmy uprzednio podzieleni na pięć grup trzyosobowych. Naszymi rozmówcami byli działacze różnych węgierskich i międzynarodowych organizacji działających na rzecz praw człowieka i polityki narkotykowej. Każda z grup wykonała około 30 minutowy wywiad oraz około 15 minut przebitek.

Dzień 3 i 4
Te dni minęły na nauce montażu filmowego. Większość pierwszego dnia uczyliśmy się o tym jak działa program Adobe Premiere 6. Każda trzyosobowa grupa miała swój komputer a za pomocą rzutnika wyświetlone były działania prowadzącego. W ten sprawny sposób byliśmy krok po kroku prowadzeni przez liczne opcje wspomnianego wyżej programu. Kiedy już pod koniec trzeciego dnia opanowaliśmy wszystkie niezbędne nam podstawy programu nadszedł czas na rozpoczęcie montażu naszego wywiadu. Tak minął trzeci i cały czwarty dzień. Organizatorzy podchodzili do nas w momentach naszych wątpliwości i pomagali ucząc tym samym sztuki montażu filmowego. W efekcie z końcem czwartego dnia zajęć powstało pięć zgrabnie zmontowanych wywiadów. Wywiady te miały swoją wartość  praktyczną jako pole do nauki sztuki prowadzenia wywiadu i kręcenie filmu oraz wartość merytoryczną ponieważ mogliśmy się w nich dowiedzieć o aktualnych działaniach organizacji pracujących w naszej branży i powymieniać informacje.
Dzień 5
Ostatni dzień spędziliśmy z trzema głównymi działaczami HCLU. Peter Sarosi przeprowadził wyczerpujący wykład na temat praw człowieka i obecnej sytuacji w polityce narkotykowej w Europie i na świecie. Po wykładzie i wspólnej dyskusji przeszliśmy do pokazu filmów, które stworzyliśmy. Następnie zostały one poddane konstruktywnej krytyce grupy i prowadzących. Ostatnim wydarzeniem były krótkie prezentacje każdego z uczestników podczas, których przedstawiliśmy swoje plany na wykorzystanie w najbliższym czasie uzyskanej wiedzy i umiejętności zgromadzonej podczas treningu.
Zakończyliśmy uroczystą kolacją w pobliskiej restauracji.