DEBATA: RZESZÓW- MIASTO WOLNE OD NARKOTYKÓW?

W Polsce średnio co 3 minuty zatrzymywana jest osoba podejrzana o posiadanie narkotyków. Co roku zatrzymywanych jest ponad 30 tys. osób. 

Z czego wynika taka sytuacja i czy jest ona korzystna dla polskiego społeczeństwa? Czy restrykcyjne prawo narkotykowe jest skuteczną metodą przeciwdziałania uzależnieniom?

W grudniu 2011 roku weszła w życie  znowelizowana Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Jedną z istotniejszych zmian jest danie prokuratorom możliwości umorzenia postępowania i odstąpienia od wymierzania kary w przypadku kiedy zatrzymany posiada niewielkie ilości  narkotyków na własny użytek. Jednak jak wynika z Raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych 2012/1013, wciąż niewielu prokuratorów korzysta z możliwości jakie daje im nowe prawo.

Czy wiesz, że to właśnie we wschodniej Polsce liczba spraw umorzonych przez prokuratorów jest najmniejsza? Problem ten istnieje szczególnie w Rzeszowie – w tym mieście prokuratorzy umorzyli tylko 11spraw posiadania małej ilości narkotyku i jest to najmniejsza liczba umorzeń w Polsce wśród wszystkich miast! Dla porównania w Poznaniu było 496 umorzeń, a we Wrocławiu 353.

GOŚCIE DEBATY:

Podinspektor Alina Pieniążek – ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Agnieszka Sieniawska – autorka raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Piotr Kładoczny – dr prawa, kierownik Studiów Prawniczych Uniwersytetu Warszawskiego, docent w Instytucie Prawa Karnego, członek Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Piotr Kubaszewski – prawnik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Prowadząca – Maja Ruszpel, dziennikarka, rzecznik prasowy Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

20 LUTEGO 2014 R.

GODZ: 17:00

KLUBOKAWIARNIA BUE BUE

ul. RYNEK 7, RZESZÓW

 

 

Tego samego dnia w Prokuraturze Okręgowej odbędzie się zorganizowane 
przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej, szkolenie dla rzeszowskich  prokuratorów. 
Swoją obecność zapowiedziało ok. 35 prokuratorów.

 

Więcej informacji:

Maja Ruszpel

Rzecznik Prasowy

Polska Sieć Polityki Narkotykowej

+ 48 606 662 355