Relacja z debaty: „Medyczne zastosowanie kanabinoidów na świecie”

Kilka godzin po zamkniętym spotkaniu dla lekarzy, w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji odbyła się otwarta debata także poświęcona zagadnieniu zastosowania kanabinoidów w medycynie. Głównym gościem spotkania był amerykański ekspert ds. medycznej marihuany – Josh Stanley a także doktor Marek Bachański, neurolog dziecięcy, stosujący w swojej pracy medyczną marihuanę oraz Dorota Gudaniec- mama jego pacjenta, 5 letniego Maksa, pierwszego w Polsce dziecka oficjalnie leczonego medyczną marihuaną. Każdy z prelegentów miał dokładnie 10 min na swoje wystąpienie, następnie zaś głos był oddawany komentatorom- Prof. Monice Płatek, Dr Piotrowi Pacewiczowi, Dr Kamilowi Sipowiczowi, Iwonie Sierant oraz Kubie-pacjentowi leczącemu się medyczną marihuaną na własną rękę i mającym z tego powodu problemy z prawem. Komentatorzy w ciągu 5 min odnosili się do wypowiedzi ekspertów oraz przedstawiali swój punkt widzenia na temat medycznej marihuany, sytuacji panującej obecnie w naszym kraju oraz kroków, które można podjąć, żeby ułatwić chorym dostęp do często jedynej w ich przypadku skutecznej metody leczenia.

Josh Stanley opowiedział o początkach swojej pracy, efektach jakie daje leczenie medyczną marihuaną oraz o odpowiednim dostosowywaniu proporcji składników zawartych w roślinie tak, żeby terapia była jak najlepiej dostosowana do indywidualnego pacjenta. Przytoczył też przykład swojej pierwszej pacjentki, 5 letniej dziewczynki chorej na wyjątkowo ciężką formę lekoopornej padaczki. Charlotte próbowała wcześniej 18 różnych leków, niestety bezskutecznie. Po rozpoczęciu leczenia medyczną marihuaną liczba ataków u dziewczynki natychmiast spadła z 350 tygodniowo do zera i jak powiedział Josh „ po podaniu leku dziewczynka na jego oczach dosłownie się przebudziła”. Po 3 latach w terapii Charlotte nie potrzebuje już wózka inwalidzkiego ani rurek do karmienia, samodzielnie mówi, śmieje się oraz wyraża swoje potrzeby a ataki zmniejszyły się o ok. 99%. Dzieci z podobną historią są w USA setki, jeszcze więcej zaś czeka na tę formę terapii.

Doświadczeniami ze swojej pracy podzielił się następnie Dr Marek Bachański, pierwszy polski lekarz, który pomimo prawnych trudności podjął się wyzwania jakim jest leczenie swoich małych pacjentów medyczna marihuaną. Opowiedział o trudnej i kosztownej procedurze jaką jest sprowadzenie do Polski leku na zasadach importu docelowego i o  niezwykłych efektach leczenia tą metodą dzieci chorych na ciężkie formy padaczki.

Po doktorze Bachańskim głos zabrała mama Maksa,  chłopca dla którego medyczna marihuana okazała się ratunkiem i jedyna skuteczna formą terapii. Maks urodził się z zespołem Downa a w wieku 7 miesięcy zachorował na ciężką formę padaczki.  Nie pomagały mu żadne inne leki oraz formy terapii i kiedy nastąpiło realne zagrożenie życia, mama chłopca zdecydowała się na spróbowanie leczenia medyczną marihuaną w czym pomógł jej właśnie doktor Marek Bachański. Efekty leczenia u chłopca były niesamowite-  obecnie ataki prawie nie występują, chłopiec nauczył się siadać, wyrażać swoje potrzeby i emocje oraz komunikować się z otoczeniem.  Dzięki determinacji i sile swojej mamy oraz wsparciu doktora Bachańskiego chłopiec nie tylko mógł przeżyć ale także poczynił ogromne postępy w rozwoju. Dorota Gdaniec zaapelowała do wszystkich obecnych na Sali o dalsze wsparcie oraz podziękowała za tak liczną obecność (sala Warsztatu Warszawskiego była wypełniona po brzegi!).  Przemówienie mamy Maksa było niezwykle wzruszające, utwierdziło nas także w przekonaniu, że warto jest działać- wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu pomoc może otrzymać wiele potrzebujących dzieci.

 

Marek Balicki, były Minister Zdrowia oraz prawniczka Monika Płatek wypowiedzieli się na temat medycznej marihuany z politycznego oraz prawnego punku widzenia, biorąc pod uwagę przede wszystkim obecną sytuację panującą na scenie politycznej oraz analizując szansę na przeprowadzenie niezbędnych ich zdaniem reform. Oboje podkreślili, że konieczna jest zmiana dotychczasowego, prohibicyjnego podejścia do substancji psychoaktywnych. Doktor filozofii, Kamil Sipowicz opowiedział o historii używania konopi w Polsce oraz o ich istotnej roli w literaturze i sztuce. Podkreślił, że wbrew powszechnemu przekonaniu konopie nie są rośliną, która przyszła do nas z zachodu w czasach kultury hipisowskiej ale były znane i stosowane na terenach słowiańskich od setek lat. Piotr Pacewicz, dziennikarz podkreślił konieczność rozróżnienia pojęć dopuszczenia marihuany do stosowania w celach leczniczych a depenalizacji/legalizacji jej rekreacyjnego używania. Jego zdaniem kwestie te powinny być rozpatrywane niezależnie od siebie.

 

Duża publiczność obecna na spotkaniu, zainteresowanie ze strony wszystkich tam obecnych oraz  ogromne wsparcie jakie otrzymała pani Dorota a także  Kuba- dorosły pacjent leczący się medyczna marihuaną pokazała także, że społeczeństwo widzi potrzebę zmian i jest na nie gotowe.

 

Zapraszamy także do zapoznania  się z opublikowanymi w mediach wywiadami oraz materiałami:
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-11-03-2015,523274.html
http://www.polskieradio.pl/10/3959/Artykul/1396185,Kontrowersyjny-temat-czy-marihuana-zrewolucjonizuje-medycyne
http://audycje.tokfm.pl/#TRNavSST
http://wyborcza.pl/1,91446,17546148,Lekarze__marihuana_znacznie_zmniejsza_liczbe_napadow.html
http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1395788,Marihuana-stosowana-w-celach-medycznych-zlo-czy-dobro
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/19170789/marihuana-lek-na-wiele-dolegliwosci
http://www.fakt.pl/wydarzenia/marihuana-lekiem-na-padaczke-lecza-dzieci-marihuana,artykuly,530352.html

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z debaty: