Warsztaty HCLU w Wilnie

W działalności na rzecz polityki narkotykowej bardzo dużą rolę odgrywają przekazy medialne. Film, jako medium angażujące relatywnie dużą ilość zmysłów ludzkich może być bardzo efektywnym narzędziem w adwokacji polityki narkotykowej i redukcji szkód. Najlepszym przykładem świetnie wykonywanej działalności tego rodzaju jest projekt Drug Reporter, realizowany przez Pétera Sarosi i Istvána Gábora Takácsa w ramach Hungarian Civil Liberties Union. Dzięki pracy wykonywanej przez chłopaków wszyscy mają możliwość zobaczenia w pigułce najważniejszych konferencji dotyczących polityki narkotykowej i redukcji szkód na całym świecie, a to tylko część z tego, co robi Drug Reporter.
Drugiego dnia Harm Reduction International 2013 w Wilnie odbyły się warsztaty prowadzone przez Pétera i Istvána oraz Grega Scotta z amerykańskiego Sawbuck Productions, który współpracował przy tworzeniu znanego serialu dokumentalnego „Drugs, Inc.” Wyprodukowanego przez National Geographic. Biorąc pod uwagę dorobek i kompetencje osób prowadzących warsztat, nie mogło być mowy o nudzie, a atmosfera zajęć była luźna, przyjacielska i bardzo pozytywna.
Pierwsza część warsztaty dotyczyła spraw czysto technicznych. Najpierw dowiedzieliśmy się, jakimi urządzeniami powinniśmy dysponować, aby móc kręcić wywiady w formie materiałów filmowych. Zostały przedstawione i omówione różne rodzaje kamer, rozdzielczości i proporcje obrazu oraz formaty zapisu plików. Poruszono też kwestię wymiennych obiektywów, statywów do kamery, różnych rodzajów mikrofonów, baterii, lamp czy pokrowców ochronnych. Ogromną zaletą tego fragmentu warsztatu było to, że omawianie sprzętów nie było oderwane od praktyki – István w bardzo użyteczny sposób tłumaczył, jakie rodzaje sprzętu są najbardziej odpowiednie w jakich okolicznościach i warunkach przeprowadzania wywiadu. Kolejnym etapem produkcji filmu jest jego montaż i edycja, w związku z czym zostaliśmy poinformowani o tym, jakich urządzeń potrzebujemy w tym celu.
Następną częścią warsztatów była seria bardzo praktycznych i użytecznych wskazówek dotyczących tego, jak należy kręcić materiał filmowy. Zostały poruszone kwestie światła, kompozycji obrazu, zbliżenia, kąty ustawienia kamery oraz jej ruchy. Dowiedzieliśmy się, jakie miejsca są najlepsze do kręcenia, jakie czynności należy wykonać przed przystąpieniem do wywiadu, a także jakie są zasady jego przeprowadzania, jak zadawać pytania i czego absolutnie nie powinno się podczas rozmowy robić.
Kiedy już mieliśmy podstawowe informacje o tym co i jak robić, za zachętą Grega Scotta ruszyliśmy w teren kręcić z uczestnikami konferencji wywiady dotyczące tego, czym jest dla nich redukcja szkód. Nie było to łatwe zadanie, szczególnie dla mnie jako osoby, która miała się wypowiadać na ten temat przed kamerą. Sprawiło jednak wszystkim bardzo dużo radości i satysfakcji. Niestety ze względu na ograniczenia czasowe nie udało się już poćwiczyć montażu i edycji przygotowanych przez nas materiałów filmowych. Pomimo wszystko była to jedna z najlepszych sesji, w jakich udało mi się uczestniczyć na Harm Reduction International 2013 i każdemu serdecznie polecam takie szkolenie, jeśli tylko będziecie mieli okazję w nim uczestniczyć!

 

autor: Iga Jeziorska – Studencka Inicjatywa Narkopolityki