Zaproszenie “DEBATA: BIAŁYSTOK- MIASTO WOLNE OD NARKOTYKÓW?”

DEBATA: BIAŁYSTOK- MIASTO WOLNE OD NARKOTYKÓW?

W POLSCE CO 3 GODZINY ZATRZYMYWANA JEST OSOBA PODEJRZANA O POSIADANIE NARKOTYKÓW.

CO ROKU ZATRZYMYWANYCH JEST 30 TYS. OSÓB.

Z czego wynika taka sytuacja i czy jest ona korzystna dla polskiego społeczeństwa? Czy restrykcyjne prawo narkotykowe jest skuteczną metodą przeciwdziałania uzależnieniom?

W grudniu 2011 roku weszła w życie  znowelizowana Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Jedną z istotniejszych zmian jest danie prokuratorom możliwości umorzenia postępowania i odstąpienia od wymierzania kary w przypadku kiedy zatrzymany posiada niewielkie ilości  narkotyków na własny użytek. Jednak jak wynika z Raportu RzecznikaPraw Osób uzależnionych 2012/1013 wciąż niewielu prokuratorów korzysta z możliwości jakie daje im nowe prawo.

Czy wiesz, że to właśnie we wschodniej Polsce liczba spraw umorzonych przez prokuratorów jest najmniejsza?  W Białymstoku w 2012 roku umorzono tylko 16 spraw, w Rzeszowie 11.

Dla porównania w Poznaniu było 496 a we Wrocławiu 353.

GOŚCIE DEBATY:

Agnieszka Sieniawska – autorka raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Dr Dorota Szadkowska-Rogowska –  dr nauk medycznych, specjalistka chorób zakaźnych, HIV/AIDS, Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Piotr Kubaszewski – prawnik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Prowadząca – Maja Ruszpel, dziennikarka, rzecznik prasowy Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE :

PIĄTEK 06.12.2013 R.  GODZ. 16:30

KLUBOKAWIARNIA SPÓŁDZIELNIA;

ul. Marii Skłodowskiej – Curie 8/1 BIAŁYSTOK

Podczas debaty „ Białystok- miasto wolne od narkotyków?” chcemy wspólnie zastanowić się nad przyczynami tej sytuacji oraz nad tym czy jest ona korzystna dla  przeciwdziałaniu uzależnieniom. Będziemy też rozmawiać o możliwych zmian w polityce narkotykowej, dzięki którym profilaktyka byłaby skuteczniejsza.Więcej informacji:

Maja Ruszpel

Rzecznik Prasowy

Polska Sieć Polityki Narkotykowej

+ 48 606 662 355