Rozmowa z Magdaleną Dąbkowską z Open Society Foundations i Agnieszką Sieniawską w Polskim Radiu 24

W Polsce posiadanie jakichkolwiek narkotyków jest bezwzględnie ścigane i karane. Patrząc jednak na mapę świata można odnaleźć kilka zielonych punktów, gdzie narkotyki są w pełni legalne. Temat legalizacji narkotyków cyklicznie powraca w debacie społecznej. Zwolennicy dostępności  przykładowo marihuany przywołują argument, że alkohol i papierosy są o wiele bardziej szkodliwe, a mimo to znajdują się w obiegu legalnym.
W Polsce gościć będą przez dwa dni szefowie policji z Seattle w Stanach Zjednoczonych oraz Kirgistanu, gdzie zniesiono kary za posiadanie narkotyków w określonych, niewielkich ilościach.

–  Zaprosiliśmy do Polski Jamesa Pugela szefa policji z Seattle, gdzie zalegalizowano marihuanę jako środek na cele rekreacyjne. To zupełne novum. Szef Pugel wprowadził innowacyjny program stosowania redukcji szkód w codziennej pracy policji. Drugim gościem jest szef policji z Kirgistanu, który także stosuje w swojej pracy redukcję szkód. Redukcja szkód to filozofia, wedle której nie uda nam się zlikwidować narkotyków, więc jako społeczeństwo i państwo powinniśmy starać się zredukować szkody wynikające z narkomanii – mówiła w PR24 Agnieszka Sieniawska , Polska Sieć Polityki Narkotykowej.
Przeciwnicy legalizacji substancji psychoaktywnych przywołują często argument, że prawo jest ustanowione po to, aby je stosować. Jeśli okaże się, że w jakiś sposób będziemy pobłażać posiadającym najmniejsze nawet ilości narkotyków, to powstanie przyzwolenie społeczne na ich zażywanie.

– Ze społecznym przyzwoleniem, czy też bez niego, w Polsce i tak wiele osób używa substancji psychoaktywnych. Ostrożne szacunki Instytutu Psychiatrii i Neurologii mówią o milionie lub nawet więcej Polaków. Oznacza to, że surowe karanie i groźba kary nie odstraszają użytkowników. Jeśli ktoś chce i tak będzie je stosował. Mamy przykłady państw w Europie, które zliberalizowały prawo i zdekryminalizowały posiadanie substancji psychoaktywnych na własny użytek. Mamy przykłady, którym możemy się przyglądać i widzieć efekty zmian. W Portugalii skutki legalizacji były pozytywne i nie nastąpił, jak przypuszczano boom narkotykowy – powiedziała w PR24 Magdalena Dąbkowska, Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej.
O ile w mediach problem polityki narkotykowej jest już rzetelnie przedstawiany, o tyle brakuje odpowiedniej edukacji w szkołach i Ministerstwo Edukacji nie spieszy się z wprowadzeniem odpowiednich programów przybliżających temat dzieciom i młodzieży. Open Society Institute ogłosiło konkurs dla dziennikarzy na artykuły i materiały na temat polityki narkotykowej pod hasłem „Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej”. PR24/Grzegorz Maj Źródło >>