WYWIAD Z PROF. ANDRZEJEM PILCEM W MAGAZYNIE “FOCUS”

“Według mnie depenalizacja narkotyków jest uzasadnioną i rozsądną strategią, ponieważ odbiera rację bytu gangom narkotykowym, a to właśnie one są głównym czynnikiem napędzających narkomanię. Widzieliśmy to na przykładzie prohibicji alkoholowej w USA w latach 20. ubiegłego wieku. W podejściu do narkotyków równie kluczowe znaczenie ma edukacja i podnoszenie świadomości społecznej; należy wyjaśniać ludziom niebezpieczeństwa związane z ich przyjmowaniem i zapewnić możliwość leczenia osobom, które ich nadużywają. Bardzo ważny jest jednak także dostęp do informacji o terapeutycznym zastosowaniu psychodelików nie tylko w leczeniu depresji, uzależnień i traum, ale również w łagodzeniu strachu przed śmiercią u pacjentów w stanach terminalnych. Jestem optymistą i uważam, że substancje te będą powoli wchodzić do medycyny: prawdopodobnie najpierw w niektórych stanach USA, później w niektórych krajach Unii Europejskiej, aż w końcu może również u nas.” – mówi prof. Andrzej Pilc w nowym wywiadzie Macieja Lorenca dla serwisu Focus.

Prof. Andrzej Pilc pracuje w Zakładzie Neurobiologii Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie, a także w Collegium Medicum UJ. Zajmuje się neurofarmakologią i psychofarmakologią, badając podstawy i sposoby leczenia zaburzeń psychicznych. Opublikował ponad dwieście prac naukowych w czasopismach międzynarodowych i według GoogleScholar jest najczęściej cytowanym polskim neurofarmakologiem.

https://www.focus.pl/artykul/czy-psychodeliki-sa-przyszloscia-leczenia-depresji-jeden-taki-lek-jest-juz-dostepny-w-polsce-wywiad?fbclid=IwAR1R9AcNczoD2ma39MkOkRacLEGm2lxtyUjVV4ZF3-CY78yzYGxC8IDm7wQ