26. czerwca jest znany na całym świecie, jako Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków (https://supportdontpunish.org). Tego dnia organizacje pozarządowe na całym świecie przygotowują wydarzenia, które wspierają racjonalną politykę narkotykową. Od kilku lat w Polsce swoje akcje organizuje Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej.

26. czerwca nie zawsze kojarzył się z pomocą uzależnionym. Warto zauważyć, że w tym roku obędzie się już po raz trzydziesty ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy dzień przeciwdziałania nadużywaniu środków odurzających i ich nielegalnemu handlowi. Ustanowieniu tego święta przyświecał szczytny cel, jednakże z czasem 26. czerwca stał się okazją do celebrowania wojny z narkotykami, podkreślania konieczności radykalnej walki z uzależnieniem oraz podejmowaniu działań w myśl zasady “cel uświęca środki”.

Aby zmienić ten stan rzeczy organizacje pozarządowe z całego świata zdecydowały się na ogłoszenie 26. czerwca międzynarodowym Day of Action oraz na przeprowadzenie kampanii Support. Don’t Punish. Tego szczególnego dnia każdy może okazać solidarność nie tylko z osobami uzależnionymi, ale także z ich rodzinami oraz wszystkimi, którzy zostali poszkodowani w globalnej wojnie z narkotykami i padli ofiarą brutalnych działań policji, zostali ukarani za posiadanie niewielkich ilości narkotyków lub ucierpieli na skutek przemocy ze strony gangów narkotykowych.

Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej od kilku lat z okazji tego dnia organizuje różne happeningi budując je na motywie przewodnim. Kiedy 26. czerwca wypadał w niedzielę, to wolontariuszy można było spotkać pod kościołami. Innym razem był to poniedziałek, więc akcje odbywały się na warszawskim Mordorze, który najbardziej kojarzy się z poniedziałkowym powrotem do pracy. W innym roku nasi wolontariusze byli na warszawskich dworcach, aby przeciwdziałać stereotypowi użytkownika substancji psychoaktywnych.

Wśród postulatów i założeń kampanii organizatorzy wymieniają:

• System kontroli narkotyków jest zepsuty i potrzebuje reformy,

• Ludzie używający narkotyków nie powinni więcej być karani,

• Osoby na dnie handlu narkotykami, zwłaszcza uzależnione, nie powinny być karane wyjątkowo surowo i nieproporcjonalnie,

• Kara śmierci nigdy nie powinna być odpowiedzią na przestępstwa narkotykowe,

• Polityka narkotykowa następnej dekady powinna skupić się na promocji zdrowia i redukcji szkód.

Jeśli takie postulaty są dla Ciebie ważne to przyłącz się do akcji “Support. Don’t punish” poprzez:

• Dołączenie do corocznych wydarzeń na Facebooku

• Zrobienie sobie zdjęcia z plakatem kampanii (pdf) i udostępnienie go w swoich mediach społecznościowych z hasztagami #supportdontpunish #wspieraniezamiastkarania

• Zmianę nakładki na profilowe na Facebooku

26. czerwca na całym świecie organizowane są pokojowe manifestacje, przemarsze, happeningi, spektakle uliczne, kampanie w Internecie i mediach społecznościach czy reklamy w środkach transportu. Mamy nadzieję, że zostaniesz ich częścią. Przyłącz się do kampanii “Support. Don’t Punish”!