Relacja z zamkniętego spotkania dla lekarzy „Medyczne zastosowanie kannabinoidów”

W poniedziałek 9 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się zamknięte spotkanie warszawskich lekarzy poświęcone w całości zagadnieniu medycznego zastosowania kanabinoidów.  Jego uczestnikami byli m.in. lekarze z Instytutu Matki i Dziecka oraz profesorowie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym gościem spotkania był  amerykański ekspert do spraw medycznej marihuany Josh Stanley, który już od 8 lat działa w tym zakresie nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych ale i na całym świecie. Jest współtwórcą koncepcji hodowania specjalnego gatunku medycznej marihuany z niską zawartością THC oraz wysoką zawartości CBD, która pozwala na redukcje efektu psychoaktywnego przy jednoczesnym zachowania działania leczniczego, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana u dzieci, szczególnie tych chorujących na lekooporną padaczkę.  Skuteczność konopi w leczeniu tej choroby jest niezwykle wysoka, a u dzieci znajdujących się w terapii można zaobserwować zmniejszenie napadów padaczkowych o ponad 90%. Podczas spotkania z polskimi lekarzami, Stanley opowiadał o swoich doświadczeniach z wdrażaniem leczenia medyczną marihuaną w USA, badaniach nad proporcjami substancji aktywnych zawartych w roślinie, które prowadził, żeby jak najlepiej dostosować leczenie do potrzeb poszczególnych pacjentów oraz o niesamowitych efektach jakie przynosi leczenie medyczną marihuaną.

Kolejną prelegentką podczas spotkania z lekarzami była Agnieszka Sieniawska, prawniczka oraz prezes Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. Przedstawiła ona przepisy obowiązujące w polskim prawie, które wprawdzie nie umożliwiają stosowania medycznej marihuany w leczeniu jednak istnieją pewne furtki wynikające z członkostwa Polski w Unii europejskiej takie jak import docelowy, które pozwalają lekarzom na przepisanie swoim pacjentom odpowiedniego leku i sprowadzenie go z holenderskiej apteki. Rozwiązanie to jest niestety  bardzo kosztowne. Agnieszka Sieniawska zachęciła lekarzy do kontaktu oraz zaoferowała im pomoc prawna w razie wątpliwości związanych ze stosowaniem tej, niezbędnej niekiedy metody leczenia, u swoich pacjentów.

Następnie glos zabrał doktor Marek Bachański, neurolog dziecięcy, który jako pierwszy w Polsce stosuje u swoich pacjentów medyczna marihuanę. Przedstawił on badania, których wyniki, choć prowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, były bardzo zachęcające i pokazywały  wysoka skuteczność tej metody leczenia przy jednocześnie niewielkich skutkach ubocznych. Niezwykle klarownie przedstawił zagadnienie na przykładzie kilku swoich dziecięcych pacjentów, których życie zmieniło się diametralnie po wprowadzeniu terapii medyczną marihuana. Nie tylko znacznie zmniejszyła się u nich liczna napadów padaczkowych ( od 30 do prawie 100%) ale wiele z dzieci po raz pierwszy zaczęło siadać, śmiać się i nawiązywać kontakt ze swoimi opiekunami. Pierwszym oficjalnym pacjentem doktora Bachańskiego był Maks, chory na wyjątkowo ciężką odmianę lekoopornej padaczki, z która zmagał się od 8 miesiąca życia. Przed zastosowaniem u niego medycznej marihuany, był w stanie krytycznym a lekarze dawali mu tylko 10% szans na przeżycie.  Dzięki determinacji mamy Maxa, Doroty Gudaniec oraz działaniom podjętym przez dr Bachańskiego, chłopiec nie tylko żyje ale nie ma już napadów, komunikuje się z rodziną, okazuje uczucia i jest w stanie odbywać rehabilitacę. Pacjentów takich jak mały Maks jest już w Polsce więcej, jednak wciąż wiele dzieci czeka na szansę na lepsze życie i terapie, która z powodu panujących przepisów wciąż jest tak trudno dostępna.

Mama Maxa także była obecna na spotkaniu i przedstawiając historię swojego syna zaapelowała do znajdujących się na sali lekarzy o korzystanie z możliwości jakie daje obowiązujący obecnie przepis o imporcie docelowym ale także o poparcie dla zmiany w prawie, która umożliwiłaby stosowanie medycznej marihuany w leczeniu i sprawiłaby, że ta forma terapii stałaby się powszechnie dostępna dla wszystkich potrzebujących tego pacjentów.  Dzięki współpracy środowiska medycznego, rodziców, pacjentów, aktywistów, prawników oraz polityków mamy szanse na leczenie oraz poprawę jakości życia wielu pacjentów, w tym ciężko chorych dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania

: