Jak jest w Polsce z Medyczną Marihuaną?

W styczniu 2013 roku do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga młodego mężczyzny, który został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za uprawę konopi na własny użytek. Mężczyzna twierdził, że wyrok ten jest niezgodny z konstytucją ponieważ narusza prawo do prywatności, ochrony zdrowia, wolności sumienia i wyznania oraz zakazu nieludzkiego traktowania. I choć podczas rozprawy, która odbyła się w listopadzie 2014 roku przepisu w końcu nie uznano za niekonstytucyjny to Trybunał stwierdził, że nie ma uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany na własny użytek, kiedy jest to spowodowane względami medycznymi. Zapowiedział też, że wystąpi do ustawodawcy z sugestią zmiany istniejących przepisów.

Obecnie posiadanie jakichkolwiek ilości dowolnych narkotyków może skutkować karą nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Nie ma znaczenia przeznaczenie ani rodzaj substancji, względy zdrowotne w wypadku posiadania marihuany nie są więc okolicznością łagodzącą. Jednak pomimo obowiązujących przepisów wielu Polaków korzysta z leczniczych właściwości marihuany, narażając się przy tym na popadnięcie w konflikt z prawem.

Jak pokazują badania marihuana może być skutecznym lekiem na bardzo wiele schorzeń oraz dolegliwości. Ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające, przeciwwymiotne, , pobudzające apatyt, łagodzące stres oraz objawy wyczerpania po chemioterapii oraz podnosi ogólną wydolność układu odpornościowego. Jest pomocna przy leczeniu takich chorób jak jaskra, stwardnienie rozsiane, padaczka, nowotwory,  zespół stresu pourazowego oraz AIDS. Powoduje mniejsze skutki uboczne niż powszechnie stosowane leki opioidowe, nie powoduje fizycznego uzależnienia nie ma też ryzyka jej śmiertelnego przedawkowania. Terapia może być dostosowana do pacjenta za pomocą regulacji stężenia dwóch substancji: THC oraz CBD. Wyższe stężenie CDB powoduje zmniejszenie działania euforycznego, wpływa za to na łagodzenie stanów zapalnych oraz na mniejszą spazmatyczność mięśni. W niektórych Stanach USA istnieją nawet specjalne laboratoria gdzie pacjent może anonimowo sprawdzić czystość posiadanej marihuany.

Jednak z powodu obecnie obowiązujących przepisów Polacy mogą leczyć się marihuaną na dwa sposoby: kupować ją na czarnym rynku, nie mając pewności co do jej pochodzenia, czystości oraz zawartości składników aktywnych lub jeździć do krajów Unii Europejskiej w których medyczną marihuanę można nabyć legalnie np. do Czech lub Holandii. Artykuł 75 Konwencji z Schengen pozwala obywatelom Unii Europejskiej na przewożenie narkotyków na potrzeby medyczne pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów. Wymagana jest rezydentura nie stanowi to więc większych problemów dla obywateli Unii. Osoba chcąca zaopatrzyć się w medyczną marihuanę w Holandii musi uzyskać tymczasowy meldunek i udać się z zaświadczeniem o nim do urzędu. Te dwa proste kroki pozwolą na realizację recepty i zakup marihuany w holenderskiej aptece. Oczywiście łączy się to z kosztami podróży, dlatego nie wszyscy chorzy mogą sobie na to pozwolić

Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii twierdzi, że nie zachęca do naginania przepisów prawnych, jest jednak w stanie zrozumieć osoby  chore, cierpiące i nie mające dostępu do odpowiednich form leczenia. Jego zdaniem o możliwości stosowania marihuany do celów medycznych powinien decydować Główny Inspektorat Farmaceutyczny a pod uwagę powinno być brane przede wszystkim dobro pacjenta.

Na legalizację medycznej marihuany i korzystanie z jej leczniczych właściwości decyduje się coraz więcej państw. Oprócz kilku krajów Europejskich, marihuaną mogą się leczyć mieszkańcy kilkunastu Stanów w USA  ,Izraela, Kanady  a działania mające na celu rozpoczęcie programów medycznych z użyciem konopi planuje także Australia. W tych państwach zdroworozsądkowa polityka, oparta na badaniach naukowych oraz trosce o dobro pacjenta wygrała z uprzedzeniami oraz narkofobią. Polscy pacjenci wciąż czekają na ten moment.

Katarzyna Łozińska

Źródła:

  • Jan Stradowski, Marihuana to medycyna , Focus;
  • Andrzej Federwoicz, Co w trawie leczy, Focus;
  • Maciej Kowalski, Trybunał Konstytucyjny o marihuanie – za, a nawet przeciw, natemat.pl;
  • Maciej Kowalski, Polaku lecz się marihuana, natemat.pl;
  • Trybunał Konstytucyjny poparł medyczne używanie marihuany, polskieradio.pl;
  • Luiza Łuniewska, Marihuana ma właściwości lecznicze, poradnikzdrowie.pl