Kolejna strona o cannabis dostępna w Internecie

W 2014 r. w Internecie pojawił się nowy portal informacyjny o cannabis: cannabisnew.pl  Stron o cannabis w Internecie jest bez liku. Warto przyjrzeć się tej stronie i sprawdzić, co ją wyróżnia. Jej zawartość jest niewątpliwie bogata. Można znaleźć informacje o cannabis ze świata i z kraju. Obok nich kliknąć można na zakładkę „Kronika kryminalna”. Wyskakują wtedy newsy z policjantami i cannabis w roli głównej. Internauta może się troszkę rozerwać i poczytać, co celebryci mają do powiedzenia o cannabis. Nie wszystkie zakładki działają. Po kliknięciu niektórych ugryźć w oczy może napis „Sorry nie odnaleźliśmy szukanego newsa”.

Największa zaletą cannabisnews.pl jest nowoczesny dezajn. Zdecydowanie ta strona nie wygląda na amatorską. Newsy są elegancko opakowane, kolorystyka dobrana, zaś nagłówki przykuwają uwagę. Strona umożliwia śledzenie newsów przez większość popularnych obecnie komunikatorów. Można zamówić newslettera, dać „lajka” na Facebook lub podzielić się z innymi na twiterze. Można także komentować opisane historie. Na razie jednak internauci zbyt licznie nie angażują się. Pod wieloma newsami nie ma nawet jednego komentarza.

Merytorycznie strona znacznie gorzej wypada. Prawdę powiedziawszy jest internetowym przedrukiem newsów z innych źródeł. Najbardziej eksploatowana jest pod tym względem gazeta.pl. Można tez znaleźć newsy pochodzące ze źródeł policyjnych. Zdecydowanie przydałby się własna twórczość. Można zasugerować autorom opinie do aktualnych wydarzeń. Tematy same się nasuwają, a internautów interesują także komentarze speców od cannabis.

Przeglądając cannabisnews.pl przyłapywałem się na pewnym uderzającym podobieństwie do istniejącej w realu gazety. Jakie macie pierwsze wrażenie po przeczytaniu nagłówków w stylu: „Żel z marihuany powodujący 15 minutowy orgazm” czy „Szwajcarskie więzienia pełne marihuany”? Obok nich możecie wyobrazić sobie zdjęcie kobiety w ekstazie. Kiedy skusicie się i klikniecie ukaże się już normalny test dziennikarski. Tekst ów jest raczej pobieżny i próżno w nim szukać pogłębionej analizy zjawiska używania cannabis. Serfując po stronie nasuwały mi się skojarzenia z tabloidami z „Faktem” na czele. Autorzy chyba specjalnie nawiązują do takiej stylistyki. Przez to portal informacyjny staje się trochę portalem poszukiwaczy sensacji. Jednak nie musi to być wada. Ważne, żeby mówić o cannabis i wskazywać na paradoksy obecnej polityki narkotykowej. Zatem jeżeli kogoś interesują pobieżne informacje na temat cannabis podane w nowoczesnej formie będzie usatysfakcjonowany cannabisnews.pl.

K. Grabowski

26.XII.2014 r