Posiedzenie Komisji Zdrowia 18.02.2015

W dniu 18 lutego 2015 r., odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia w sprawie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie posiedzenia głos zabrała przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej Agnieszka Sieniawska oraz Magda Dąbkowska z Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.

Od 12:35:41 min, wypowiedź Agnieszki Sieniawskiej, która zwróciła uwagę na kwestie możliwości rewidowania listy substancji zakazanych również o możliwość wykreślania a nie tylko dodawania kolejnych na listę. Drugą sprawą jaką poruszyła było określanie wagi roślin konopi innych niż włókniste. Obecnie często zdarza się, że przy zatrzymaniu osoby posiadającej marihuanę, prócz kwiatostanów wagę ustala się razem z zawartością liści i łodyg, które nie posiadają stężenia THC potrzebnego do odurzenia się. W związku z tym, postulowała o zmianę definicji wagowej. Trzecia rzecz o jakiej wspomniała to błędna definicja środka zastępczego i wpisywanie kolejnych, nowych substancji psychoaktywnych na listę zakazanych jest bezcelowa. Trzeba przedefiniować całą politykę narkotykową w naszym kraju.

W 12:41:33 min, zabrała głos Magdalena Dąbkowska. Skupiła się głównie na sprawie wpisywania kolejnych substancji na listę zakazanych. Nowe substancje powstają tak szybko, że nie będzie szansy na wyeliminowanie ich z rynku. Takie podejście daje jedynie szansę na reagowanie już PO ukazaniu się nowych substancji. Przede wszystkim jest to niebezpieczne i szkodliwe dla użytkowników tych substancji i osób uzależnionych od nich, gdyż będą za nie karani jak za inne narkotyki.

Dalsze procedowanie tej nowelizacji odbywać się będzie w podkomisjach, w których pracach również będziemy brać udział.