Laureatem konkursu Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej został Maciej Stasiński!

II edycja konkursu dla dziennikarzy pt. Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej dobiegła końca. Laureatem konkursu został Maciej Stasiński z „Gazety Wyborczej” za wywiad z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem.”
Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations ogłosił konkurs Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej po raz pierwszy rok temu.Celem inicjatywy było wyróżnienie najlepszych prac dziennikarskich na temat obecnej polityki narkotykowej w Polsce i na świecie.
– Zależało nam na rozwoju racjonalnej, merytorycznej, opartej na wiedzy i dowodach naukowych debaty w mediach na temat narkotyków oraz traktowaniu przez media polityki narkotykowej, jako jednego z obszarów zdrowia publicznego. – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej OSF– Nasza idea spotkała się z zainteresowaniem środowiska dziennikarskiego. Na konkurs nadesłano ponad 30 prac, z których jury wyróżniło aż 5.-
Laureaci, którymi w roku 2013 byli: Agnieszka Lichnerowicz z TOKFM, Aleksandra Pawlicka z Newsweeka, Przemysław Hirniak z Krytyki Politycznej i Dariusz Szreter z Dziennika Bałtyckiego wyjechali na międzynarodowe konferencje poświęcone polityce narkotykowej: International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) i Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa) – udział w nich był bowiem nagrodą w konkursie.
-Po sukcesie I edycji zdecydowaliśmy się na jego kontynuację. W roku 2014 nagrody to stypendia i udział w międzynarodowej konferencji Harm Reduction 2nd European Conference w Bazylei – dodaje Malinowska – Sempruch – Mamy nadzieję, że tak jak rok temu, doświadczenia wyniesione z udziału w konferencji będą przydatne i zaowocują ciekawymi dla dziennikarzy kontaktami-
Patronem konkursu od początku jego istnienia jest magazyn Press. Tegorocznym partnerem było Collegium Civitas oraz Polska Sieć Polityki Narkotykowej, która wspierała konkurs organizacyjnie i merytorycznie.
– Po zapoznaniu się ze wszystkim zgłoszeniami, widzimy, że polskie media coraz częściej śledzą i opisują dziejące się z dnia na dzień zmiany w światowej polityce narkotykowej, jak i bardzo racjonalnie podchodzą do polskiego prawa narkotykowego, widząc potrzebę zmian w Polsce. – mówi Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej- To bardzo nas cieszy i dowodzi, że takie inicjatywy są przydatne.-
W tym roku jury postanowiło nagrodzić 4 dziennikarzy:
I MIEJSCE: Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej za wywiad z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem”
http://wyborcza.pl/magazyn/1,135762,15294042,Trawka__Blahy_problem.html
II MIEJSCE: Martyna Dominiak z Krytyki Politycznej za wywiad z Annie Machon pt. „Zakazywać odrobiny zioła? Ile to wyrządziło szkód?”
http://www.narkopolityka.pl/swiat/usa/machon-zakazywac-odrobiny-ziola-ile-wyrzadzilo-szkod
III MIEJSCE Artur Domosławski z tygodnika Polityka za wywiad z Julio Calzadą pt. „Marihuana to nie jest zwykły produkt”
http://www.narkopolityka.pl/swiat/ameryka-lacinska/calzada-marihuana-nie-jest-zwykly-produkt
Dodatkowo, jury postanowiło przyznać Wyróżnienie – Rafałowi Betlejewskiemu z RDC za audycję pt. Różne strony narkotyków”
http://www.rdc.pl/publikacja/miedzy-innymi-betlejewski-rozne-strony-narkotykow
Nagrody dla dziennikarzy przyznało jury w składzie: Jacek Żakowski – Przewodniczący, oraz laureaci zeszłorocznego konkursu.


Maja Ruszpel

Sekretarz konkursu

+48 515 665 818