ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ W SEJMIE

Polska Sieć Polityki Narkotykowej oraz biuro posła Ryszarda Kalisza zapraszają  na konferencję prasową pt.NA ŚWIECIE DEKRYMINALIZACJA NARKOTYKÓW STAJE SIĘ JUŻ FAKTEM…

Podczas konferencji odbędzie się polska premiera raportu pt. „Cicha rewolucja -dekryminalizacja posiadania narkotyków na świecie

autorstwa brytyjskiej organizacji pozarządowej Release. Raport ten to pierwsza publikacja opisująca zmiany światowej polityki narkotykowej ostatnich lat – w tym proces dekryminalizacji narkotyków oraz liberalizacji prawa narkotykowego na całym świecie.

W konferencji udział wezmą:
Ryszard Kalisz, prawnik, poseł na Sejm

Piotr Kładoczny, dr prawa, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Paweł Siłakowski, terapeuta uzależnień, streetworker

Tomasz Lipiński, wokalista zespołu TILT

Prowadząca: Maja Ruszpel, rzecznika prasowa Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Zapraszamy!

31 marca (poniedziałek)

Godz. 11:30

Sejm PR (główne wejście), sala konferencyjna nr 101

Kierunek światowych zmian jest jednoznacznie określony: racjonalne i humanitarne prawo narkotykowe. Co to oznacza? Przede wszystkim niekaranie konsumentów narkotyków posiadających nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek, pomoc osobom od narkotyków uzależnionym oraz działania z zakresu profilaktyki i leczenia.

Już ponad 25 państw, mając na uwadze te wytyczne, zdecydowało się na wprowadzenie właśnie dekryminalizacji, czyli odstąpienia od polityki karania na rzecz polityki leczenia i profilaktyki. Zmiany te dzieją się niemal na naszych oczach i postępują z roku na rok – w Brazylii dekryminalizacja została wprowadzona w roku 2006, w Czechach w 2010, w Estonii w 2002, w Portugalii w 2001, zaś w Urugwaju oraz dwóch stanach USA w ostatnim roku prawo poszło o krok dalej, a zatem zalegalizowało sprzedaż i konsumpcję marihuany.

Polska niestety, w tym kontekście przedstawia się bardzo niekorzystnie.  Jest bowiem krajem o restrykcyjnej i konserwatywnej polityce narkotykowej. To właśnie w naszym kraju – wg. policyjnych statystyk – typowy i najczęściej zatrzymywany przestępca narkotykowy to młody mężczyzna – od 17 do 27 roku, zazwyczaj licealista lub student, posiadający od 1 do 3 gram marihuany. A z powodu podejrzenia posiadania zakazanych substancji, średnio, co 3 minuty zatrzymywana jest jednak osoba, co – rocznie – daje liczbę 30 tysięcy osób!

W roku 2011 miała miejsce nowelizacja polskiego prawa narkotykowego, pozwalająca na odstąpienie od ścigania w takich sytuacjach. Niestety, utrwalany przez lata dogmat karalności skutkuje tym, że wciąż niewielu prokuratorów decyduje się na umorzenie sprawy, w sytuacji, kiedy zatrzymana osoba posiada małe ilości narkotyków na własny użytek.

INFO prasowe do pobrania

 

Więcej informacji:

Maja Ruszpel

Rzecznik Prasowy

Polska Sieć Polityki Narkotykowej

+ 48 606 662 355