Zaproszenie: WIĘZIENIE ZA SKRĘTA? Wysłuchanie obywatelskie, 16 stycznia o godz. 11:00

Polskie prawo narkotykowe jest – obok prawa obowiązującego na Białorusi – najbardziej restrykcyjnym w

Europie. Podczas gdy na świecie od lat zachodzą epokowe zmiany w polityce narkotykowej – jak choćby dekryminalizacja narkotyków w Portugalii i Hiszpanii, legalizacja marihuany w dwóch stanach w USA, a także w Urugwaju –  w Polsce od lat stoimy w miejscu.

Pomimo wielu starań organizacji pozarządowych i aktywistów, w Sejmie od ponad roku czekają trzy nowe projekty nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jednym z nich jest projekt ustawy autorstwa ekspertów Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, zakładająca dwie zasadnicze zmiany, które mają na celu zarówno humanizację obowiązującej Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, a jednocześnie wpisanie jej w europejskie standardy. Są nimi :

  • wprowadzenie tabeli wartości granicznych, dzięki której doprecyzowane zostałoby pojęcie ilości „nieznacznych” narkotyków i wzorem rozwiązań innych krajów europejskich określono by jakie ilości i których z narkotyków można byłoby uznać za polegające do umorzenia.
  • prowadzenie metadonu i innych leków substytucyjnych na receptę, co skutecznie ułatwiłoby dostępność do leczenia osób uzależnionych od opiatów (obecnie tylko nieznaczna część osób oczekujących na miejsce na terapii substytucyjnej ma szanse na leczenie), a tym samym ograniczyłoby rozprzestrzenianie się HIV.

Mając to na uwadze, Wanda Nowicka, Marszałkini Sejmu we współpracy z Polską Siecią Polityki Narkotykowej zaprasza na wysłuchanie obywatelskie na temat polskiej ustawy narkotykowej, które odbędzie się

16 stycznia 2014, godz. 11:00

Sejm RP, w sali 106 budynek C,

– główne wejście do Sejmu=

Program:

11:00 – 11:10

Wanda Nowicka, Otwarcie wysłuchania

11:10 – 11:30

Marek Balicki, Polska polityka narkotykowa – projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii autorstwa PSPN. Szansa na zmiany.

11:30 – 12:00

James Pugel,Działania policji w kontekście legalizacji marihuany w Stanie Waszyngton.

12:00 – 12:20

Kasia Malinowska-Sempruch, Światowa polityka narkotykowa w duchu redukcji szkód.

12:20 – 12:30

Zbigniew Wrona,Racjonalna polityka narkotykowa.

12:30

Wanda Nowicka,Podsumowanie spotkania oraz otwarcie dyskusji.

 

W takcie spotkania zapewnione zostanie tłumaczenie z języka angielskiego na język polski. Dodatkowo, na spotkaniu dostępne będą materiały informacyjne dot. dobrych praktyk w zakresie polityki narkotykowej. Wysłuchanie będzie transmitowanie online na stronie www.sejm.gov.pl