Debata: Jack Kontra Jack

Gościem dyskusji był Jack Cole – były policjant, detektyw, były przewodniczący organizacji LEAP (the Law Enforcement Against Prohibition).
Spotkanie z Cole wpisało się w dyskusję o polskim prawie narkotykowym i wniosło nowy głos do dyskusji o nowelizowanej właśnie polskiej Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
Cole przez czternaście lat pracował w policji w New Jersey jako oficer ds. narkotyków.

Jack Cole – były policjant, detektyw, były przewodniczący organizacji LEAP

Przyjrzał się przestępstwom narkotykowym z bliska, obserwując zarówno mechanizmy pracy mafii, jak i plon handlu narkotykami w postaci ich ofiar, ludzi uzależnionych. Po latach doświadczeń, dziś opowiada on głównie o… niesprawiedliwości wojny z narkotykami oraz promuje reformę obecnej polityki antynarkotykowej. W swoich wystąpieniach podkreśla także, że wojna narkotykowa jest przesiąknięta rasizmem i niepotrzebnie niszczy życie młodych ludzi; zaś poprzez dyskusję, próbuje pokazać słuchaczom alternatywne perspektywy wojny narkotykowej.

To on – pokazując przykład porażki polityki USA wobec narkotyków – zajął się promowaniem redukcji szkód w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W dyskusję, prezentując polskie podejście do polityki narkotykowej, włączył się Jacek Wrona – były komisarz Policji; służył m.in. w: Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji w Warszawie; był wykładowcą Instytutu Służb Zwalczających Przestępczości Kryminalną Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Źródło >>