Studiotok: HIV/AIDS – gdy krucjata zastępuje profilaktykę

Materiały po debacie w związku z wydarzeniami w Grecji.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie film Zoe Mavroudi “Ruiny: kronika antyhifowej nagonki” (udostępniony za darmo od 1 grudnia na portalu tokfm.pl [5]) dokumentujący działania greckiego resortu siłowego w maju 2012. Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w centrum Aten umundurowane oddziały policji zatrzymały setki podejrzanych o prostytucję kobiet. Następnie, bez ich zgody, oświadczeń woli i poszanowania anonimowości wykonano u nich testy w kierunku HIV. Te, których wyniki wskazywały na zakażenie – aresztowano, a ich dane, wraz ze zdjęciami twarzy i sylwetki – opublikowano w prasie.

Linki:

[1] http://www.krytykapolityczna.pl/wydarzenia/studiotok-hiv-aids-gdy-krucja…
[2] http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/zdrowie/20131129/pisani-swiete-…
[3] http://www.krytykapolityczna.pl/elf/go?url=http%3A%2F%2Fwww.wisdomofwhor…
[4] http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/kto-w-polsce-ma-hiv
[5] http://tokfm.pl
[6] http://www.krytykapolityczna.pl

Czy tamta, inspirowana politycznie nagonka, będąca złamaniem wszelkich prawnych i ludzkich norm mogłaby wydarzyć się w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać razem z zaproszonymi gośćmi. Elizabeth PISANI, absolwentka sinologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, pracowała najpierw jako reporterka agencji Reuters w Chinach, potem porzuciła zawód dziennikarki na rzecz pracy w sektorze zdrowotnym.
Ukończyła studia magisterskie w London School of Hygiene & Tropical Medicine, później zaś, na tej samej uczelni obroniła doktorat w dziedzinie epidemiologii. Jej książka napisana reporteskim, żywym stylem stanowi podsumowanie kilkunastu lat pracy – najpierw jako pracownicy UNAIDS, potem – jako doradczyni rządu Indonezji w kwestiach powiązanych z budową systemu zapobiegania i leczenia HIV/AIDS. Pisani polemizuje w niej z szeregiem utartych przeświadczeń na temat epidemii, szczególnie zaś podkreśla szkody, do jakich może doprowadzić pokusa lansowania uniwersalizacji rozwiązań i taktyk lekceważących lokalne konteksty kulturowe.

Jakub JANISZEWSKI, dziennikarz radia Tok FM. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Dziennikarstwem zajmuje się od 1999 roku. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, gdzie publikuje reportaże i wywiady. W 2006 opisał historię czterech młodych kobiet zakażonych wirusem HIV przez Simona Mola – znanego działacza na rzecz imigrantów. Wkrótce potem zajął się innym tematem powiązanym z HIV – polityką narkotykową. W swoich audycjach próbuje pokazać problematykę społeczną w kontekście systemu legislacyjnego i praw człowieka. Był nominowany do nagrody Mediatory 2006.
Więcej o książce Kto w Polsce ma HIV? [4]
Organizator spotkania: Radio TOK FM.
Elizabeth Pisani gości w Polsce na zaproszenie Krytyki Politycznej.
Tekst p. Pisani na łamach krytyki