Skip to content

Polish Czech English French German Greek Japanese Russian Spanish Ukrainian

WSPOMNIENIE - ZMARŁ PROF. Wikotor Osiatyński

Zdjęcie

Dziś rano, dotarła do na kolejna bardzo smutna wiadomość, 29 kwietnia 2017 odszedł wielki człowiek, prof. Wiktor Osiatyński. W tak krótkim czasie pożegnaliśmy dwóch wybitnych ludzi, którzy swoją wiedzą, swym autorytetem sprawiali, że świat wokół nas stawał się bardziej znośny, zrozumiały i trochę lepszy.

Prof. Osiatyński wiele lat wspierał nasze działania jeśli chodzi o prawa człowieka w kontekście praw osób uzależnionych, jak i praw kobiet do lepszego i godniejszego życia.

Od 2009 roku współpracował z Polską Siecią Polityki Narkotykowej przy wielu różnych akcjach, eventach i konferencjach. Gdy wspólnie ze Stowarzyszeniem JUMP 93 w 2009 powoływaliśmy instytucje społeczną Biuro Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, wsparł tę inicjatywę biorąc udział w pierwszej w Polsce konferencji prasowej organizacji pacjenckiej, zrzeszającej osoby uzależnione od narkotyków.

Prywatnie, mąż członkini naszej Rady Programowej, Ewy Woydyłło, na ręce której, składamy wyrazy najszczerszego współczucia dla całej Rodziny Profesora.

Profesorze, będzie nam Pana brakowało…

W imieniu Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, członkowie komitety sterującego:
Agnieszka Sieniawska,
Marek Zygadło,
Marta Gaszyńska,
Jacek Charmast,
Grzegorz Wodowski

WSPOMNIENIE - ZMARŁ PROF. JERZY VETULANI

Z przykrością przekazujemy informację o śmierci profesora Jerzego Vetulaniego, który był czołowym polskim neurobiologiem, orędownikiem medycznego stosowania marihuany, zdroworozsądkowego podejścia do kwestii narkotyków. Profesor był wieloletnim członkiem Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, który swym merytorycznym wkładem przyczynił się do rozkwitu naszej organizacji.

Prof. Vetulani był wspaniałym i otwartym na innych człowiekiem, zawsze posiadającym dobre, ciepłe słowo, który zawsze znalazł chwilę by pochylić się nad potrzebującymi. Miał ogromną wiedzę, za którą stało też ogromne serce i zniewalająco ciepły uśmiech.

Profesorze, będzie nam Pana bardzo brakować ...

W imieniu PSPN, wyrazy najszczerszego współczucia dla rodziny Profesora składają członkowie Komitetu Sterującego:
Agnieszka Sieniawska,
Marek Zygadło,
Marta Gaszyńska,
Jacek Charmast,
Grzegorz Wodowski

Przedstawiciele PSPN na Konferencji Regionalnej "Harm Reduction in the New Environment"

Zdjęcie

Agnieszka Sieniawska przewodnicząca PSPN i Grzegorz Wodowski członek Komitetu Sterującego jutro rano będą mieli swoje wystąpienia podczas Konferencji Regionalnej "Harm Reduction in the New Environment", zorganizowanej przez Eurasian Harm Reduction Network (EHRN).

Andrzej "Kaczor" Kaczkowski - "Ja, hipis - narkoman. Od fascynacji do degrengolady"

Zdjęcie

14 lutego 2017 odszedł Andrzej "Kaczor" Kaczkowski, polski hipis i legenda polskich festiwali rockowych takich jak Jarocin czy Przystanek Woodstock, znany również jako autor autobiograficznej książki "Ja, hipis - narkoman. Od fascynacji do degrengolady", która opisywała jego zmagania z nałogiem i jak udało mu się z niego wyjść. Dla wielu osób był znajomym z koncertów, dla wielu był przyjacielem ale wszyscy, podziwialiśmy jego chęć życia, optymizm i mimo niepełnosprawności, wolę walki.

II Międzynarodowa Konferencja "Konopie w teorii i praktyce - Medycyna, Nauka, Prawo"

Zdjęcie

W dniach 3-4 lutego 2017 we Wrocławiu odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja "Konopie w teorii i praktyce - Medycyna, Nauka, Prawo"

Przekazujemy i zapraszamy na II edycję wydarzenia organizowanego przez Fundację Krok Po Kroku oraz Koalicję Medycznej Marihuany. Ostatnimi czasy Koalicja złożyła nowatorski projekt ustawy regulującej użycie medycznej marihuany, który spotkał się z szerokim poparciem społecznym i eksperckim, jednak nie znalazł uznania w oczach włodarzy. Z tego powodu, oprócz tematów dotyczących zastosowania marihuany w medycynie, będziemy dotykać także zagadnień legislacyjnych.

Link do wydarzenia TUTAJ

Link do Fundacji Krok Po Kroku

Rewolucja w dostępie do leczenia substytucyjnego?

Zdjęcie

Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Do 12 grudnia br. można zgłaszać uwagi do zgłoszonego przez Ministra Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Projekt ten ma na celu rozwiązanie problemu ograniczonego dostępu do leczenia substytucyjnego. Szacuje się, że obecnie jedynie 15% pacjentów uzależnionych od opiatów jest objętych takim leczeniem, niestety obowiązujące ramy prawne nie dają możliwości zmiany takiego stanu rzeczy.

Relacja z plenarnego posiedzenia przedstawicieli forum społeczeństwa obywatelskiego w sprawie narkotyków

Zdjęcie

A CO NA TO BRUKSELA? STRATEGIA NARKOTYKOWA UNII EUROPEJSKIEJ

KOMISJA EUROPEJSKA, BRUKSELA, 7-8 LISTOPADA 2016 R.

W dniach 7-8 listopada 2016 r. w Brukseli odbyło się kolejne plenarne posiedzenie przedstawicieli Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w sprawie narkotyków – EuropeanCivilSociety Forum on Drugs („CSF”). Spotkanie zorganizowane zostało przez Komisję Europejską („Komisja”) i jest platformą zorganizowanego dialogu pomiędzy Komisją i europejskim społeczeństwem obywatelskim. CSF wspiera formułowanie polityk narkotykowych oraz ich realizację w oparciu o praktyczne porady oraz własne doświadczenia. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło blisko 40 przedstawicieli organizacji CSF. Pełna listę znaleźć można pod adresem: http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/networks/civil-society-forum-drugs/docs/csf_membership_en.pdf. Polskę reprezentowała Polska Sieć Polityki Narkotykowej („PSPN”).

glqxz9283 sfy39587stf01