Skip to content

Polish Czech English French German Greek Japanese Russian Spanish Ukrainian
CANDIS to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu.
Wpadłeś? Potrzebujesz pomocy? Sprawdź gdzie ją uzyskasz!
Rzecznik Praw Osób Uzależnionych od Narkotyków - darmowa pomoc

Narodowość HIV: Europejczyk

Zdjęcie

Informacja prasowa

Fundacja Edukacji Społecznej po raz kolejny jednoczy się z całą Europą podczas „Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV”. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne FES będą pracować dłużej i pozostaną otwarte w weekendy. Szczególnie gorąco do robienia testów zaproszone są kobiety. 

Warszawa, 20 listopada 2014 r. – Szacuje się, że w Europie z HIV żyje około 2,3 miliona osób. 30-50 proc. osób zakażonych nie jest świadoma swojego statusu. W Polsce sytuacja przedstawia się podobnie, a według niektórych źródeł jest jeszcze poważniejsza. Przedstawiciele organizacji wspierających pacjentów oceniają, że z HIV może żyć aż 60 tys. Polaków, podczas gdy od początku epidemii wirusa zdiagnozowano u nas zaledwie u około 18 tys. osób. Mało tego :z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że

Pożegnanie/wspomnienie o Grażynie Konieczny

Grażyna Konieczny

Pożegnanie /wspomnienie

Grażynko, dziękujemy losowi, że splótł nasze drogi i dał nam możliwość uczenia się od Ciebie cierpliwości, życzliwości, i pogody ducha. Dał nam również szansę na wspaniałą, owocną i niesłychanie ważną współpracę. Przez tych kilka lat wspólnie stworzyliśmy kilka projektów i akcji, które obecnie przynoszą konkretne efekty.

Dzięki Twojemu zaangażowaniu w sprawy trudne i mądrości życiowej, mamy wrażenie, że tym, którym pomogłaś żyje się lepiej. Grażynko, dziękujemy, że mogliśmy wspólnie ulepszać świat.

Premiera książki Eltona Johna - "Miłość jest lekarstwem"

Zdjęcie

22 października 2014 ukaże się książka Eltona Johna, pt. "Miłość jest lekarstwem". Jest to wyjątkowe wydawnictwo, ze sprzedaży którego część dochodu zostanie przeznaczona na działania profilaktyczne z zakresu HIV/ AIDS. Patronat nad książką objął Społeczny Komitet ds. AIDS - organizacja pozarządowa, istniejąca w Polsce od 1993 roku. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non.
Umierający chłopiec. Egocentryczna gwiazda. Piękna, osobista opowieść o przemianie i nadziei.

Relacja ze szkolenia w Wilnie

Zdjęcie

7 i 8 lipca w Wilnie odbyło się szkolenie dotyczące zapobieganiu przedawkowaniu opiatów wśród osób używających narkotyków (Overdose Prevention and Management training considering policy and practice), zorganizowane przez Eurasian Harm Reduction Network. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych oraz instytucji  publicznych z Rumuni, Hiszpanii, Szkocji, Estonii, Litwy oraz Polski. Jako przedstawicielka Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej  do Wilna pojechała Katarzyna Łozińska.

Podczas szkolenia były poruszane

Polityka narkotykowa w Holandii w skrócie

Raport coffee_shops_and_compromise

24 lipca miała miejsce prapremiera polska pierwszego raportu o polityce narkotykowej w Holandii – pt. Coffe shopy i kompromis. W spotkaniu udział wzięli dr Kasia Malinowska-Sempruch z Global Drug Policy program, prof Jerzy Vetualni oraz dr Jean Paul Grund - dyrektor badań w Centrum Badań nad Uzależnieniami (CVO) w Utrechcie w Holandii i starszy pracownik naukowym na wydziale addyktologii na Uniwersytecie Karola w Pradze w Czechach, a przede wszystkim jeden z autorów publikacji.

Polityka narkotykowa w Holandii w skrócie czyt.dalej

Projekt „Pogotowie narkotykowe” realizowany przez zespół PSPN zakończony.

Zdjęcie

Wraz z końcem maja zakończył się projekt  „Pogotowie narkotykowe”  realizowany przez zespół PSPN. W ciągu pięciu miesięcy Agnieszka Sieniawska, Katarzyna Łozińska oraz Aleksandra Korcz odwiedzały akademiki dwóch warszawskich uczelni: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Celem projektu było dotarcie do młodych osób mogących mieć kontaktów z narkotykami lub narażonych na ryzyko ich problemowego używania. Jednym z głównym założeń projektu była pracą na zasadach „ youth peer” czyli współpracy młodzieży z rówieśnikami. Nasza akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, studenci chętnie podchodzili do naszego stolika, zadawali pytania oraz brali ulotki informacyjne. Zostaliśmy też bardzo życzliwie przyjęci przez administrację domów studenckich.  W związku z powodzeniem akcji mamy nadzieję na kontynuowanie jej w  roku 2015.

Wspomnienie Kasi Malinowskiej Sempruch o Joep'ie Lange

Zdjęcie

To tylko jedna ze stu postaci ze świata AIDS, które wczoraj straciły życie w katastrofie.
Dramatyczne sytuacje takie jak światowa epidemia HIV, szczególnie w jej początkach, mają to do siebie, że inspirują ludzi albo do tego, co najlepsze, albo do tego, co najgorsze. Joep Lange - jeden z pionierów badań nad AIDS, którym poświecił całe życie, był zdecydowanie człowiekiem, ktory inspirował do tego, co najlepsze.

glqxz9283 sfy39587stf01